Listopad 2010

Windir - Sognariket Sine Krigarar (live)

22. listopadu 2010 v 22:34 | Nefi |  **Windir**
Nemůžu si pomoct, ale opět sem dávám své milované Windir. Tentokrát video z jejich úplně posledního koncertu, pořádaného na počest Valfara, který se dne svých 26. narozenin, kdy se koncert konal, nedožil. Zpívá jeho bratr Vegard. Mrazí mě když si představím, jaká atmosféra musela panovat... R.I.P. Valfar.... :(

Mater Slavorum - 14.11.2010, Brno, Melodka

17. listopadu 2010 v 12:47 | Nefi
Na tuto akci jsem se těšila už delší čas. Během večera se představily 4 hudební skupiny, z toho 2 jsem znala už předtím. Konkrétně (a také v pořadím, v jakém hráli) - Žrec, Saltus, Hromovlad, Algor. Vstupné bylo celkem dobré (200 Kč), překvapila mě ovšem možnost zaplatit 300 Kč a mít tak ke vstupnému ještě tričko Hromovlad, které jsem ihned využila :) S návštěvností to ovšem nebylo moc veselé, přišlo dle mých odhadů kolem 60-70 lidí. I přesto jsem si ale akci maximálně užila a těším se na další koncert v podobném složení :)
Fotky bohužel nejsou, foťák si s sebou na koncerty nenosím a mobil mě odmítá poslouchat, ale věřím, že na internetu najdete fotek hromadu, stačí hledat...
Teď už podrobněji:

ŽREC
Hráli jako první a to bylo možná trochu chyba. Publikum se trousilo ze začátku docela pomalu a možná i kvůli nedostatku alkoholu (co si budeme nalhávat, že) byla reakce fanoušků docela chladná, ačkoliv první řady (snad mohu napsat, že i včetně nás) se snažily sebevíc. Je to opravdu škoda, protože Žrec předvedli opět velmi kvalitní vystoupení, které však mělo jednu velkou chybu - bylo moc krátké :) Jako první zazněla už standardně skladba Žertva, po ní zahráli 3 nové písně, z nichž si pamatuju jen název té první (a to 1066). Mě osobně se první hodně líbily, třetí už trochu méně, přece jen to byla píseň na tuto kapelu trochu nezvyklá, v pomalejším tempu, ale musím říct, že jsem si pod ní představila nějaké tajemné slovanské obřady a modlitby. Po nových kouscích zazněl ještě Nový věk pohanský a jako bonus nám zahráli úspěšnou skladbu Lystoczku Czerwenyj.

SALTUS
Tuto kapelu jsem vůbec neznala. Byli to Poláci a podle plakátu měli hrát black/death metal. Pro mě bylo jejich vystoupení rozporuplné. Některé skladby mě nudily, ale některé mi zase přišly hodně dobré. Divákům se však vystoupení zřejmě líbilo.

HROMOVLAD
Druhá kapela na kterou jsem se těšila. A kapela znovu předvedla skvělý výkon. Jediné co snad kazilo mou radost, byl fakt, že díky pogujícím fanouškům jsem byla celá zlitá pivem :-P Nepamatuju si už přesně, co hráli a v jakém pořadí ale určitě zazněly písně jako "Ohňa hlad, vody chlad", "Lithewa", "Vládca lesov skalných stien", "Hrom do toho", "Vodou život prekvitá", a dokonce i moje oblíbená (kterou mám nastavenou na budíku :D) "Bolo i nebolo". Celý set ozvláštňoval nový člen kapely hrající na akordeon doprovodné melodie, na které byly v minulosti používány samply. Myslím, že tato změna je rozhodně zajímavá a zatím myslím, že je to změna k lepšímu.

ALGOR
Musím se přiznat, že poslední kapelu jsem moc nevnímala. Měli hrát údajně black metal, ale abych řekla pravdu, moc black metalově mi to neznělo. Nemůžu říct, že by to bylo hrozné, to rozhodně ne, kapela se snažila co mohla, jenom mi to prostě nesedlo, možná i proto, že hráli jako poslední a já už jsem byla značně unavená. Chvíli jsem je poslouchala a nakonec jsem přece jenom radši vyrazila domů, protože čas už pokročil a mě se chtělo opravdu hodně do postele.

Clekový dojem? Parádně vydařená akce a ten kdo tam nebyl, rozhodně o hodně přišel!