Říjen 2010

True Blood - Pravá krev

17. října 2010 v 15:23 | Nefi |  ...Sit, Watch & Learn =)
trueblood1

Není obvyklé, abych tu psala o seriálech či filmech (což je možná škoda), ale nakonec se objevilo něco, co mě přece jenom donutilo článek napsat.
Jedná se o seriál PRAVÁ KREV (orig. True Blood), který můžete mimo jiné sledovat i každé pondělí po 22. hodině na ČT2.

A o čem je vlastně seriál? Stačí jedno slovo - upíří. Musím již ze začátku přiznat, že tahle tématika mě sice vždy lákala, ovšem kvalitní filmovou tvorbu, aby člověk v tomhle žánru pohledal (pokud tedy mluvím za sebe). Ano, Underworld se mi docela líbil, ale to bylo tak všechno. Pak přišly všechny ty přeslazené a infantilní filmy z řady Twilight. Omlouvám se všem zastáncům těchto filmů, ale mě připadaly trošku komické a scény docela předvídatelné. Ano, koukala jsem se na Buffy i Angela, ale to jsem brala jen jako odlehčení, občas to bylo docela zmatené a většinou se člověk musel u sledování spíše usmívat.

Je tedy jasné, že když jsem četla o Pravé krvi poprvé v jakémsi časopise, pomyslela jsem si, že to bude zas jenom nějaká ohraná komerční záležitost pro lačné pubertální diváky. Dnes ovšem děkuji sama sobě, že jsem to ten jeden večer na tu dvojku přece jen přepnula, protože naprostý opak byl pravdou. Nepamatuji si, že by mě některý seriál tak moc chytl (snad kromě Big Bang Theory :D) a přiznám se vám, že bez alespoň jednoho dílu na dobrou noc, bych už asi neusnula (hm, zajímalo by mě, co budu dělat, až mi dojdou díly, ale naštěstí jsou tu ještě knihy).
A o čem to tedy doopravdy je? Děj se odehrává v malém louisianském městečku Bon Temps v době, kdy upíři již dva roky neskrývají svou existenci a snaží se žít společně s lidmi (alespoň někteří), dokonce jim byla zaručena určitá práva schválením dodatku americké ústavy. Aby si nemuseli opatřovat krev z lidských těl, vyrobili vědci v Japonsku tzv. syntetickou krev, která se prodává v lahvích (její název zní Tru Blood - odtud titul seriálu). V baru Merlotte's (kde se toho ještě hodně odehraje) pracuje servírka Sookie Stackhousová. Její život se obrátí naruby, když bar navštíví první upír - Bill Compton. Nato se začnou v městečku objevovat brutální vraždy a Sookie pomalu zjišťuje, že se má stát další obětí.
Tolik k navnadění a na zbytek se koukněte :)
trueblood2
A v čem, že se mi tak líbí? Za prvé - je to seriál, který si na nic nehraje. Ať už sex, drogy či násilí, vše tam
má svou roli, stejně jako v životech nás všech, a proto snad není nutné se (jako v mnoha jiných filmech) těmto tématům vyhýbat a dělat, že svět je dokonalý. Za druhé - je to vlastně anabáze dnešní spol
ečnosti. Dosaďte si za upíry jakoukoli jinou, ať už etnickou, náboženskou či jinou skupinu lidí. Vyjdou vám stejná témata diskuzí - a to otázka jejich práv, problém jejih začlenění do společnosti, strach z neznámého a podobně. Za třetí - nenudím se. Postavy nemelou stále jeden a ten dialog dokola, stávají se nečekané zvraty a navíc jedna věc (která mě i docela štve :D) - téměř každý díl končí v tom nejlepším okamžiku, takže byste si nejraději ihned pustili pokračování, abyste mohli zjistit, jak že to vlastně bylo. Navíc jsou v seriálu, pro mnohé diváky atraktivní, detektivní prvky. Záhadné vraždy v malém městečku vám budou vrtat hlavou celou dobu. A nakonec (a pro mnohé možná to nejdůležitější :-P) - lidské vztahy - a tím nemyslím jen známý scénář, kdy se hlavní hrdinové nesnáší, pak se do sebe zamilují a po pár strastech spolu žijí šťastně až do smrti. Tady na vás čeká spousta vývoje v charakterech postav, třeba taková proměna Sookiina bratra, Jasona, z playboye a sukničkáře na zamilovaného feťáka (víc už raději prozrazovat nebudu). Další zajímavou postavou je například Sookiina kamarádka Tara, která vás jistě občas svou prořízlou pusou zaskočí, nebo třeba jejich zaměstnavatel Sam Merlotte, který skrývá nejedno překvapení. Brilantních postav je tam samozřejmě více, ale kdo chce, ať se přesvědčí na vlastní oči. Jediné co mi občas nesedí, je Sookiina přílišná naivita, ale rozhodně to není nic, co by mě odrazovalo.
A kdo tam hraje? V titulních rolích se objeví - Anna Paquin, Stephen Moyer, Alexander Skarsgård, Ryan Quanten, Rutina Wesley, Sam Trammell, Nelsan Ellis, Deborah Ann Woll a další...

Ráda bych na konec dodala pár věcí:
* Můj názor se nemusí shodovat s tím Vaším, tak prosím nenadávejte. Sto lidí, sto chutí.
* Pokud Vás seriál zaujme, jsou tu ještě knižní předlohy od americké spisovatelky Charlaine Harris. Bohužel jsem ještě neměla tu mžonost si žádnou knihu přečíst, ale až to udělám, podělím se o své zážitky.
* Ať už vás můj článek zaujal nebo ne, rozhodně se na seriál alespoň jednou podívejte. Sami uvidíte, zda ho budete milovat nebo nenávidět.

Melechesh - Rebirth of the Nemesis

6. října 2010 v 23:36 | Nefi |  ...Sit, Watch & Learn =)
Nový hudební objev, opravdu doporučuju poslechnout, tahle písnička se mi líbí od začátku do konce!!