Nejlepší knihy, které jsem četla

20. září 2009 v 0:15 | Nefi |  Other
Tak alespoň něco z trochu jiného soudku... Ráda bych představila pár knih, o kterých si myslím, že jsou skutečně dobré a doporučila bych vám si je přečíst. Pokud má někdo také nějaké doporučení na zajímavé čtivo, určitě napište do komentářů, budu ráda za každý tip a snad nebudu sama:) Kdybych na něco zapomněla, připíšu později ještě jeden článek.

Wilbur Smith - Řeka bohů
Román ze starověkého Egypta. Hlavní postavou je otrok Taita, který vypráví svůj příběh. Jak musel sloužit krutému pánu Intefovi, který ho dal vykastrovat, ale všechna příkoří snášel jen díky sé nikdy nevyslovené lásce k jeho dceři Lostris. Ta se zamiluje do Taitova přítele a vojáka Tanuse, ale není jim přáno, jelikož Lostris se musí provdat za faraona. Z tajného vztahu mezi milenci však vzejde dítě, které se stane budoucím dědicem egyptského trůnu, jakožto syn faraonův. Děj se odehrává také v době, kdy Egypt obsadily asijské kmeny Hyksósů a královská rodina se tak musí přestěhovat daleko na jih, kde syn Lostris prožívá nová dobrodružství.


Edgar Allan Poe - Povídky
Poe je jedním z mých vůbec nejoblíbenějších spisovatelů. Zakladatel žánrů jako sci-fi či horor se může pochlubit opravdu bohatou fantazií. Z jeho příběhů čiší hrůza, ale i genialita. Nejznámějšími jsou povídky Jáma a kyvadlo, kde se potýká odsouzenec s mučivými nástrahami španělské inkvizice například v podobě kyvadla, které každým okamžikem sestupuje o kousek dolů a nechává tak vyděšenou oběť utápět se ve vlastním strachu než by se dostal až k jeho tělu, které by přeťalo vejpůl. Maska červené smrti zas pojednává o tajemném cizinci, který se objeví na bále v hermeticky uzavřeném sídle, právě když venku zuří červená smrt a děsí všechny kolem až se ukáže, že tato postava není hmotná... Nebo třeba Zrádné srdce, příběh o vrahovi kterého dostihl vlastní pocit viny a sám se přiznal, když ho neustále mučil zvuk bušicího srdce, které však mělo být mrtvé a pohřbené pod podlahou. Povídek je nepřeberné množství - Černý kocour, Vrah jsi ty!, Vraždy v ulici Morgue a mnoho dalších... Rozhodně je z čeho si vybírat a četba opravdu stojí za to.
Zvláštním případem je pak i jeho báseň Havran, jejíž atmosféra mi přímo učarovala.


Howard Phillips Lovecraft - Povídky
Z Poa vycházející autor, na kterém je to také vidět. Noří se do povídek s čistě hororovou tématikou. Jeho hlavním tématem je mýtus o prastaré mimozemské rase, bozích s žaborybí podobou, z nichž nejznámější je prastarý Cthulhu. Často se zaměřuje také na jím vymyšlenou temnou knihu s názvem Necronomicon. Výborně zpracované povídky jako Bezejmenné město, Stín nad Innsmouthem, Dědictví Peabodyů či Pes, ve mě občas vyvolávaly opravdové pocity čiré hrůzy, jako by to, co čtu bylo skutečné. Bohužel jsem neměla tu čest přečíst si povídku Volání Cthulhu, která je asi jeho nejznámějším dílem, ale snad se mi to jednou podaří.

George Orwell - 1984
Naprosto výborná ukázka absolutní totality, bez základních lidských práv a s pocitem, že vás na každém kroku sledují a jen čekají na chvíli, kdy uděláte nějaký přečin, stačí špatný výraz ve tváři a už vás mají... Vždyť Strana hlásá: Svoboda je otroctví, Válka je mír a Nevědomost je síla! Tak vypadá Londýn v roce 1984 podle George Orwella. Velmi moderní představy, které v člověku vzbuzují dojem, že některé věci se přece dějí i dnes, se v jeho hlavě utvořily již v roce 1949! Na celém světě existují tři supervelmoci, které mezi sebou bojují prakticky bez účleně. "Velký Bratr tě sleduje!" zní základní motto. A opravdu, každý, kdo je hodný účasti ve Straně má doma velkou obrazovku, která na něj každou chvíli chrlí výčet zmanipulovaných informací a propagandistických řečí a vymývá tak mozek dospělým i dětem. Pak se ani není čemu divit, když dítě udá svého rodiče a ten ho za to ještě pochválí. Hlavní postava, člen Strany Winston Smith se nemůže ubránit myšlence, že svět není a nebyl takový jaký jej líčí totalitní režim, proto se snaží dopátrat minulosti a hledá nějaké východisko ze světa tvrdé totality. Setkává se s Julii, do které se zamiluje. Tráví spolu čas v pronajatém pokoji v proletářské čtvrti, kdykoli je to možné. Strana je ale mocná a nakonec je vypátrá a jsou nuceni podstoupit muka nejvyššího kalibru, jen aby zemřeli s vědomím, že Velkého Bratra skutečně milují.

Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice
Myslím, že děj knihy není třeba moc představovat, ale když už je tu to místo :) Román se zaměřuje na pobělohorské baroko, dobu temna, kdy celou Evropou otřásaly hony na čarodějnice. To se nevyhnulo ani českým zemím. Na šumpersku však začíná přímo tyranie. Povolán hraběnkou se na zámek Velké Losiny vypravuje obávaný inkvizitor Boblig z Edelstatu (jenž je opravdovou historickou postavou) a v okolí hledá potencionální čarodějnice. Všechny se po strašlivém mučení přiznají k obcování s ďáblem na Petrových kamenech a při tom obviní i další nevinné lidi. A tak začíná řetězová reakce, která vede až k Zuzaně Voglické, mladé a půvabné hospodyni u pana děkana Lautnera. Ten je zarputilým odpůrcem všech těchto zločinů a Boblig tak na něj chystá past. Zuzana však vydrží až příliš dlouho všechna mučení a nepřizná se. Nakonec však ale i ona podlehne a přizná dokonce, že i Lautner se účastnil orgií se samým Belzebubem. Děkan je tedy uvězněn a mučen všemi možnými způsoby, ale ani jej se nepodaří jen tak lehce zlomit. Přiznání je ale nevyhnutelné, Lautner si přeje, aby už ty muka konečně skončila. Tak se také stane. Po několika letech, kdy zemřelo na hranici mnoho a mnoho obětí se Boblig sbalí a táhne dál. Hrůzy, které za sebou zanechal však už němůže ničím odčinit.
Kromě knihy doporučuji i film, který je stejným klenotem. Dovoluji si ale upozornit, že pro slabší povahy tohle dílo asi nebude.


Sergej Vasiljevič Lukjaněnko - Noční hlídka
Tak tuto knihu jsem právě před pár dny začala číst. Zaujala mě hned od začátku, Lukjaněnko skutečně umí čtenáře vtáhnout do děje. Líbí se mi i popisy určité situace ze dvou různých pohledů - nejdřív vysvětlí jak to bylo s první personou a pak následuje další část odehrávající se ve stejnou dobu, ale tentokrát očima druhého, který se nakonec nějak setkává s osobou první. Svět, který existuje mimo dohled normálních lidí - upíři, vlkodlaci, mágové... to je něco pro mě :) Příběh se (zatím :D) odehrává v ulicích Moskvy a hlavní postavou je Anton, pracovník Noční hlídky, který má za úkol dohlížet například na upíry, kteří loví bez licence. Jeho parťákem je Olga, jenž pamatuje ještě povstání děkabristů a prošla si světovými válkami, teď však uvězněná v tělě sněžné sovy. Kromě Noční hlídky však existuje i Denní hlídka. Temní tak dohlížejí na činy Světlých (Denní hlídka) a naopak, aby se neporušila rovnováha mezi těmito stranami, která byla kdysi dána Dohodou.
Až dočtu, napíšu celkový dojem ;)


Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid
Když jsem si vybírala něco z povinné četby (která mi mimochodem odpadla, jelikož zřejmě nebude státní maturita) sáhla jsem ani nevím proč zrovna po Remarqovi. To co předvedl, mě ale docela překvapilo. Během čtení knihy se ve mně vzdouval pocit zoufalství a beznaděje stejně jako v hlavním hrdinovi Pavlovi Bäumerovi, který byl nucen snášet krutost první světové války. Odveden byl tenkrát z gymnázia, v 19 letech, aby mohl dobrovolně sloužit vlasti. Válka s ním ale udělala své. Jak ta dokáže změnit vnímání světa, myšlenky, názory. Člověk si pak připadá jen jako tupá prázdná schránka, čekající na smrt. Musí být svědkem toho, jak pomalu umírají všichni jeho kamarádi. Jak trpí nevinní koně a vůbec co je ta válka za hnus. Když se vrací na dovolenou domů, zjišťuje, že se civilnímu světu tak odcizil, že už by si asi nezvykl. Jeho úkolem je prostě bojovat, ať už je ten boj jakkoli nesmyslný. Dostává se i do nemocnice, ve které mu umírá další z kamarádů a pak je povolán zpátky na frontu do zákopů. Nakonec mu zabijí i nejlepšího kamaráda, Katczinského ,on si ale nedokáže přiznat, že je mrtvý. Prostě nechce. Na frontě ale umírá i on a kniha v tomto okamžiku končí.
Jen z této věty mrazí, jak bezvýznamný byl jeden mrtvý voják: "Padl v říjnu 1918, v den, jenž byl na celém bojišti tak tichý, že se zpráva vrchního velitelství omezila na větu: Na západní frontě byl klid."
Kniha je tenká, tak si ji určitě přečtěte ;)


Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter :)
Série knih mě provází už od mých 10 let, kdy nám tehdy třídní učitelka každý den předčítala pár řádků z Kamene mudrců. Pak za rok přišel i film, který se mi přirozeně moc nelíbil, já měla vlastní představy o tom, jak to má vypadat. Od té doby, ať už teď nebo tenkrát když mi bylo 10, si vždy přečtu knihu než se podívám na film. Harry Potter je pro mě něco jako kamrád z dětství, který mě nikdy nepřestane nudit. Když jsem před pár dny dočítala poslední díl, cítila jsem takovou nepopsatelnou prázdnotu. Příběh, který mě provázel osm let najednou končí... I přesto mi ale zbylo v knihovničce pár knih, ve kterých ten příběh můžu začít zase pěkně od začátku :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pendulum6 Pendulum6 | 20. září 2009 v 15:23 | Reagovat

doporučuju od Joža Nižnánskyho Čachtickou paní ;-) těšim se, až některý z těhle knížek zhltnu, nějak se poslední dobou moc odbývám fantasy :D pak ještě skvělá knížka od Dana Browna - Andělé a Démoni, škoda, že je až "nechutně" zpopularizovaná

2 veruce veruce | Web | 20. září 2009 v 15:47 | Reagovat

Mhm, Edgar Allan Poe mě celkem láká, už  se k němu dokopávám dost dlouho. Na Orwella se taky chystám, jak na 1984, tak na Farmu zvířat. Obojí jsem viděla v hrané verzi a líbilo se mi to. No a Harry Potter mě taky doprovází od dětství :)

3 Huntmaster Huntmaster | 24. září 2009 v 15:29 | Reagovat

Řeku bohů chci už dlouho, ale v knihovně mně vždycky někdo vyfoukne první díl.

4 Nefi Nefi | E-mail | Web | 25. září 2009 v 21:33 | Reagovat

Pendulum6: Čachtická paní může být moc zajímavý čtení, už pro ten námět :)
veruce: Poa si určitě přečti, je to fakt mistr nad misrty ;)
Huntmaster: když tak říkáš tne první díl, tak mě napadá, že bych mohla přečíst i ty další, ale prý už nejsou tak dobrý ;)

5 Huntmaster Huntmaster | 26. září 2009 v 9:48 | Reagovat

Nefi: Seznam našel 4 díly. Jinak jsem kdysi viděl stejnojmenný film, proto mám zájem si to přečíst.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama