Červen 2009

Emperor - biografie

4. června 2009 v 12:42 | Nefi |  **Emperor**

Emperor je norská symphonic black metalová kapela založená v roce 1991. Během let se hudba této kapely změnila na něco, čemu by se dalo říkat "extrémní symfonický metal". V roce 2001 se členové Emperor rozešli, ale poté se znovu krátce spojili, aby mohli v letech 2006 a 2007 zahrát na několika festivalech a odjet krátké turné po USA. Skupinu založil Samoth jako bubeník a Ihsahn, který hrál na kytaru a zpíval.
Když byli mladí, přihlásili se Ihsahn a Samoth do semináře rockové hudby. Tito dva mladíci pak spolu začali hrát pod různými názvy: nejdřív Dark Device, pak Xerasia a poté Embryonic. Uskupení se brzy přetvořilo do dnes dobře známé kapely Thou Shalt Suffer. Brzy poté však začal Samoth skládat hudbu, která nebyla určena pro Thou Shalt Suffer, a spolu s Ihsahnem a novým basákem, který si říkal Mortiis (jenž byl později členem i po sobě pojmenované kapely Mortiis), stvořili Emperor. Po nějakém čase spolu, vydala kapela demo s názvem Wrath Of The Tyrant. To si brzy získalo popularitu mezi undergroundovými fanoušky a zaujalo i tehdy vznikající label Candlelight. Brzy nato pak podepsali mezi sebou smlouvu. Samoth začal hrát rytmickou kytaru, Ihsahn pokračoval ve svých vokálních partech a hlavních kytarových riffech a jako bubeník přibyl nově Faust. Poté se skupina upsala první neslavně proslulé blackmetalové nahrávací společnosti Deathlike Silence Productions, a chystala se brzy vydat další cd, ale nakonec pod taktovkou Deathlike Silence nikdy nebyla kapela schopná cokoliv vydat.
V létě roku 1992 se stlao pár událostí, které pořádně rozproudily krev v black metalových kruzích. Samoth, společně s dalšími různými black metalisty, vypálil několik starých norských kostelů. Dále pak Faust - vydal se do Lillehammeru prohlédnout si nově postavený olympijský stadion. Přistoupil k němu homosexuál, který se jmenoval Rhys Adamec a navrhl mu, aby šli společně do blízkého lesa. Faust souhlasil a když byli v lese, onen muž vůči němu projevoval silné sexuální narážky. Faust ho poté na místě ubodal. Usvědčen byl až o rok později. Poté co Faust spáchal vraždu, šel s Euronymem z Mayhem pálit bible a zpěvníky na nedaleký skokanský můstek.
V létě roku 1993 začala kapela pracovat na své první dlouhohrající desce. Emperor jeli turné s Cradle Of Filth a potom přestala kapela používat corsepaint - nechali se slyšet, že se z toho stal trend a ztratilo to tak svůj původní význam a symboliku. Na podzim stejného roku začala policie vyšetřovat vraždu Euronyma z Mayhem, a zatkla Varga Vikernese (Burzum) jako podezřelého; toto vyšetřování nakonec vedlo k uvěznění Samotha za žhářství, a Fausta za vraždu Adameca.
V roce 1994 byl Samoth poslán za mříže na 16 měsíců za vypálení Skjold Church ve Vindafjordu, společně s Vargem Vikernesem. Žhářství spáchali během přestávky v nahrávání EP Burzum - Aske. V roce 1994 také vyšlo In The Nightside Eclipse a Emperor si jím získali mnoho pozitivních reakcí a širokou fanouškovskou základnu. Mnozí toto album považují za přesnou black metalovou nahrávku - s epičností, vyvíjejícími se strukturami písní, ambientními klávesovými zvuky a chraplavými vokály.
Po Samothově podmíněném propuštění se ke kapele přidal Trym na bicí a Alver na baskytaru a koncem roku 1996 se Emperor vydali do studia, aby nahráli Anthems To The Welkin At Dust. Album mělo mnohem progresivnější zvuk než jejich dřívější výtvory a vyhrálo anketu 'album roku' v mnoha známých metalových časopisech po celém světě, včetně anglického Terrorizeru a amerického Metal Maniacs. Basák Alver brzy kapelu opustil.
Dále pokračujíc jako tiro, kde měl Ihsahn na starosti klávesy, vokály, kytary a baskyaru, nahrála kapela své třetí album, IX Equilibrium a jela turné po Evropě a Spojených státech. Kolem roku 2000 začali Samoth a Trym tíhnout více k death metalu, zatímco Ihsahn vedl svou hudbu spíše skrze vody umělečtější a progresivnější stránky extrémního metalu, jak je vidno v jeho projektu Peccatum. Proto se v roce 2001 Emperor rozhodli rozpustit svou formaci po vydání svého posledního alba, Prometheus: The Discipline Of Fire & Demise, které celé složil Ihsahn.
Po rozpadu Samoth a Trym pokračovali ve hraní black/death metalu v kapele Zyklon a Ihsahn se zaměřil na svůj rodinný projekt Peccatum. Ihsahn později oznámil práce na sólovém projektu, který šel v podstatě ve stopách desky Prometheus a kapely Peccatum, jako bubeník se v něm objevil Asgeir Mickelson z Borknagar a Vintersorg. V black metalové komunitě se na tuto sólovku objevovaly pozitivní ohlasy.
V nedávné době Ihsahn oznámil, že vyjde kniha tabulatur kapely Emperor založená na kompilačním albu Scattered Ashes: A Decade Of Emperial Wrath, jenž obsahuje třináct songů Emperor. Tabulatury jsou předepsané samotným Ihsahnem, který k nim zahrnul i nějaké to povídání a kniha vyšla 31. října 2007 u Candle light Records. Všechna alba Emperor pak byla znovu vydána ve speciální edici s bonusovým plakátem 21.srpna 2007.
Samoth 23.října 2007 oznámil, že Emperor připravují vydání druhého oficiálního DVD. 8. prosince 2008 bylo odhaleno, že nahrávka se bude jmenovat Live Inferno a vyjde ve formě dvou živých alb a DVD, z jejich vystoupení na Inferno a Wacken festivalech, kde hráli během krátkého období opětovného spojení. V Evropě vyšlo 19.dubna 2009 a 21. dubna pak v Severní Americe.

POSLEDNÍ SLOŽENÍ:
Ihsahn (
Vegard Sverre Tveitan) - vokály, kytara, baskytara, klávesy
Samoth (Tomas Haugen) - kytary, baskytara, bicí, vokály
Trym Torson (Kai Johnny Mosaker) - bicí

Web: http://www.emperorhorde.com/