Arch Enemy - biografie

10. srpna 2008 v 0:35 | Nefi |  **Arch Enemy**
Arch Enemy je švédská melodic death metalová kapela, založená v roce 1996 kytaristou Carcass, Michaelem Amottem a Johanem Liivou - oba byli původně členy významné death metalové kapely Carnage. Arch Enemy vydali 7 studiových alb, živé album, tři EP a jedno DVD (Live Apocalypse). Dnešní frontmanka Angela Gossow se přidala jako zpěvačka až v roce 2001.
Arch Enemy, nápad vzniklý v hlavě Michaela Amotta (Carcass, Carnage a Spiritual Beggars), vzniklo ve své původní podobě když Michael Amott odešel od Carcass. Kytaristi Michael Amott a jeho mladší bratr Christopher Amott (Armageddon) spojili síly se zpěvákem Johanem Liivou (bývalý člen Carnage, Furbowl, Furbowl|Devourment) a dočasným bubeníkem Danielem Erlandssonem (Eucharist), aby se podle Michaela Amotta "pokusili spojit melodii s agresí a technologičností"
Debut kapely nazvaný Black Earth byl vydaný u dnes už nefuknčních Wrong Again Records v roce 1996. V Japonsku bylo celkm úspěšné, jejich singl "Bury Me An Angel" byl vysílán v MTV a dosháli také mírného úspěchu ve Švédsku. Tehdy byli Arch Enemy byli spíš "sólovým úsilím" než plnohodnotnou kapelou: Michael Amott psal všechny songy sám, a dokonce na albu nahrál i baskytaru navzdory tomu, že na poznámkách v bookletu alba je uveden jako baskytarista zpěvák Johan Liiva. Amott později prozradil, že musel tak učinit proto, aby album vypadalo více jako "od kapely". Mnozí považují toto album za nejagresivnější v historii kapely, znak, který byl na dalších albech trochu zjemněn, ovšem nikdy úplně nevypuštěn.
Po vydání alba Black Earth kapela změnila nahrávací společnost a podepsala smlouvu s Century Media. V roce 1998 Arch Enemy vydali Stigmata, pro které se ke kapele přidali basák Martin Bengtsson a bubeník Peter Wildoer. Toto album si získalo pozornost širšího okruhu posluchačů, a bylo úspěšně jak v Evropě, tak Americe. Bylo to také první album, které bylo vydáno celosvětově.
V roce 1999 převzal roli basáka Sharlee D'Angelo a Daniel Erlandsson byl znovu přizván jako bubeník, tentokrát ovšem jako člen kapely. Bylo vydáno Burning Bridges, a brzy bylo následováno živým albem Burning Japan Live 1999, jehož vydání bylo zpočátku limitováno pouze na Japonsko, ale později bylo na žádost fanoušků vydáno i celosvětově. Během turné s albem Burning Bridges musel být dvakrát dočasně nahrazen Sharlee D'Angelo, poprvé Dickem Lövgrenem (Meshuggah, bývalý člen Armageddon) a podruhé Rogerem Nilssonem (bývalý člen Spiritual Beggars, Firebird, The Quill). Burning Bridge znamenalo posun ve zvuku Arch Enemy, tentokrát s meldoičtějším přístupem, ovšem stále si zachovávající brutální tvrdost prvních dvou alb.
V listopadu 2000 byl Johan Liiva vyzván, aby opustil kapelu. Michael Amott uvedl, že chtěl "dynamičtějšího frontmana" a že Liivovy živé výkony nebyly přiměřené zbytku kapely. Liivu brzy nahradila amatérská německá žurnalistka a death metalová vokalistka Angela Gossow, která poskytla Christopheru Amottovi již dříve demopásku svého zpěvu, když s ním dělala rozhovor. Gossow se ukázala jako vhodná zpěvačka a většina fanoušků ji přijala dobře.
První album s písněmi obsahující Angelin zpěv bylo Wages Of Sin v roce 2001. V prosinci téhož roku se Arch Enemy zúčastnili koncertu "Japan's Beast Feast 2002", kde hráli společně se Slayer či Motörhead.
V roce 2003 pak vyšlo Anthems Of Rebellion, které přineslo pár inovací, jako použití druhého hlasu například ve skladbách "End Of The Line" a "Dehumanization". V listopadu následujícího roku kapela vydala EP s názvem Dead Eyes See No Future, které obsahovalo živé nahrávky, společně s covery Manowar, Megadeth a Carcass.
V červnu 2005 Arch Enemy dokončili nahrávání svého šestého alba, Doomsday Machine. V červenci 2005 opustil kapelu Christopher Amott, aby se mohl více soustředit na svůj osobní život. Byl dočasně nahrazen kytaristou Gusem G. (bývalý člen Dream Evil, Firewind) a poté Fredrikem Åkessonem. Christopher se v březnu 2007 vrátil a obsadil post basáka, krátce předtím než kapela začala ve studiu nahrávat nové album s producentem Fredrikem Nordströmem (který dělal producenta kapelám jako In Flames či Soilwork). Åkesson poté odešel, aby se mohl v květnu 2007 stát novým hlavním kytaristou Opeth. Album s ranou tvorbou Arch Enemy, Black Earth, bylo 24. dubna 2007 nově vylisováno. Na albu zůstávají Liivovy vokály.
Sedmé album Arch Enemy, Rise Of The Tyrant vyšlo 24. září 2007 v Evropě a 25. září 2007 v USA. Album se ještě před svým vydáním objevilo na sdílecích serverech, ale postrádalo několik elementů konečné podoby. Rise Of The Tyrant se umístilo na 84. místě V Billboard Top 200 hitparádě, což překonalo i umístění Doomsday Machine a stalo se tak nejvýše umístěným albem v jejich historii.
Arch Enemy hráli v roce 2007 na Bloodstock Open Air festivalu, kde vystoupili i Sabbat a In Flames. Mezi účinkujícími byli i Fintroll a metalová kapela z Kostariky, Sight Of Emptiness. Gossow prohlásila, že nové album má v sobě více emocí a méně dvojitých vokálů.
Arch Enemy odehráli na konci roku 2007 turné Black Crusade, společně s Machine Head, Trivium, Dragonforce a Shadows Fall. Michal Amott napsal, že "Tohle budou první koncerty v Evropě, které odjedeme po vydání nového alba Arch Enemy," Arch Enemy byli také jednou z hlavních hvězd turné Defends Of The Faith v dubnu 2008 s Opeth a DevilDriver. 3 Inches Of Blood byli jejich předkapelou.
8. března 2008 natočila kapela koncert v japonském Tokiu na nadcházející DVD.
Arch Enemy byli v květnu 2008 hlavní kapelou turné Tyranny and Bloodshred, s Dark Tranquillity, Divine Heresy a Firewind jako předkapelami.

SOUČASNÉ SLOŽENÍ:
Angela Gossow
- vokály
Michael Amott - hlavní kytara, občas vokály
Christopher Amott - hlavní kytara
Sharlee D'Angelo - baskytara
Daniel Erlandsson - bicí

Web: http://www.archenemy.net
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký styl metalu upřednostňujete?

Heavy Metal 9% (59)
Power Metal 8.4% (55)
Speed Metal 2.7% (18)
Symphonic Metal 8.5% (56)
Gothic Metal 10.4% (68)
Doom Metal 2.4% (16)
Black Metal 14% (92)
Death Metal 6.7% (44)
Thrash Metal 3.2% (21)
Folk Metal 11.6% (76)
Viking Metal 5.8% (38)
Pagan Metal 3% (20)
Progressive Metal 2% (13)
Industrial Metal 2% (13)
Melodic Death 4.4% (29)
Něco jiného... 3% (20)
Metal neposlouchám 2.7% (18)

Komentáře

1 kerrg kerrg | 4. ledna 2009 v 19:42 | Reagovat

co takhle trash metal

2 Nefi Nefi | E-mail | 4. ledna 2009 v 20:50 | Reagovat

jestli chceš něco z thrashe, tak připravuju něco o Slayer, možná budou i Kreatoři.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama