Červenec 2008

Teach Yourself Finnish - part3

19. července 2008 v 21:46 | Nefi |  ¤¤_Finnish & SUOMI_¤¤
Tak, a je tu další díl. Tentokrát už se opravdu vrhneme na finská slova a věty. Je tady ale jedna věc - budu teď psát všechno co se týká finštiny sem:
http://finstina.blogspot.com/
hlavně proto, že se tam vejdou delší články.
Takže další část teď najdete právě tam.
Opět říkám, že můj překlad nemusí být přesný a vyzývám lidi finštiny znalé, aby se na to koukli a případné chyby napsali do komentů tam nebo sem. Dík ;)

Equilibrium - biografie

17. července 2008 v 14:20 | Nefi |  **Equilibrium**
Equilibrium je viking metalová kapela z Německa. V jejich hudbě se objevují různé prvky folk a symphonic black metalu, kombinující nástroje jako elektrické kytary, smyčce a flétny, stejně tak jako riffy, které odrážejí tradiční germánské melodie. Na black metalové scéně jsou celkem nováčky, ale se svým debutovým albem Turis Fratyr zaznamenali úspěch.
Jejich texty jsou o germánských příbězích a germánské mytologii obecně.
Skupina byla v roce 2005 na turné s Commander a Sycronomica.
V roce 2006 Equilibrium podepsali smlouvu s Nuclear Blastem.
Jejich očekávané, nejnovější album Sagas, vyšlo 27. června 2008.

AKTUÁLNÍ SLOŽENÍ:
Helge Stang -
vokály
René Berthiaume - kytara, klávesy
Andreas Völkl - kytara
Sandra Völkl - baskytara
Manuel DiCamillo - bicí

Web: http://www.equilibrium-metal.de/

Gorerotted - biografie

17. července 2008 v 13:47 | Nefi |  **Gorerotted (The Rotted)**
Gorerotted byla britská brutal death metalová kapela, která vznikla v roce 1997. Jejich texty a názvy písní byly hodně inspirovány hororovými filmy, a pojednávaly o takových věcech jako smrt, násilí, alkohol a drogy.
Hudebně jsou Gorerotted známý dvěma různými druhy vokálu. Původně to byl jen Ben, který do kapely vnesl hluboký, hřmějící vokál, a Mr. Gore pak poskytl k tomuto kontrast svými ječivými výkřiky. Když se ke kapele přidal Wilson jako basák na albu Only Tools And Corpses, přidal do hudby ještě svůj vysoce položený growling a screaming, takže kapela teď měla dokonce 3 vokály. Poté co v roce 2004 Mr. Gore odešel, ujal se Wilson jeho vokálních partů ve starších písních. Kytarové riffy jsou často rychlé a technické, a basa toto většinou ještě zdvojnásobuje. Jak kytara tak baskytara jsou podladěny (do D), aby se tak dosáhlo tvrdšího zvuku. Bicí jsou extrémně rychlé, často používajcíí tzv. "blast beats" a dvojkopák.
Gorerotted nyní tvoří pod jménem The Rotted, a jsou pod křídly Metal Blade Records. Svá předchozí alba vydali u Relapse Records, IBD Records a Deepsend Records.

SOUČASNÍ ČLENOVÉ:
Ben McCrow ("Babysliced", "Goreskin") -
vokály
Phil Wilson ("Wilson/The Wilson") - baskytara, vokály
John "Gian Pyres" Piras - kytara
Tim Weatherley ("Fluffy Offalstench", "Tim'Rotted") - kytara
Nate Gould - bicí

Oficiální stránky: zatím nefungují

Graveworm - biografie

16. července 2008 v 18:48 | Nefi |  **Graveworm**
Graveworm je melodic black metalová kapela s velkými vlivy gothic metalu, doom metalu (na starších albech) a death metalu (na dvou posledních albech). Kapela vznikla v italském Brunecku v roce 1997.
Dokonce ještě než Graveworm vydali jakékoli demo, podepsali už smlouvu s Serenades Records, kteří navštívili jeden koncert kapely konající se blízko jejich domovského Brunecku. V roce 1997 pak skrze Serenades Records vydali EP Eternal Winds. Během svého první ho turné společně s Crematory, Therion a Lake Of Tears už propagovali své nové album When Daylight's Gone.
V roce 1998 jim vyšlo EP Underneath The Cerscent Moon, na kterém hostovala Sarah Jezebel Deva (Cradle Of Filth, Therion) v písni "Awake... Thy Angels Of Sorrow". Graveworm také vystoupili na německém festivalu Wacken Open Air, kde hráli s takovými kapelami jako Children Of Bodom, Cradle Of Filth či Vader.
Druhé album, As The Angels Reach The Beauty bylo dokončeno v roce 1999 a po něm následovalo evropské turné s Agathodaimon. Scourge Of Malice pak vyšlo v roce 2001 a umožnilo kapele jet své první samostatné turné s předkapelami Dornenreich, Vintersorg a Darkwell. V roce 2002 přešla kapela k německým Nuclear Blast Records. Tehdy Didi Schraffel (baskytara) opustil kapelu a Harryho Klenka (kytara) vystřídal Eric Treffel. Treffel ještě ten samý rok z kapely odešel a nahradil ho na kytaru Eric Righi.
Spolu s Righim pak kapela vydala album Engraved In Black, které bylo dokončeno v roce 2003 a rozšířeno o cover R.E.M. "Losing My Religion". Krátce po vydání odšel z kapely Stefan Unterpertinger (kytara) a byl nahrazen Lukasem Flarerem. Ke kapele se taktéž připojil bývalý kytarista Harry Klenk, tentokrát jako basák.
V roce 2004 Graveworm hráli na turné X-Mass Festival s kapelami Destruction, Kataklysm a mnohými dalšími. Martin Innerbichler (bicí) si dal pauzu, aby se mohl věnovat studiu a byl dočasně nahrazen Moritzem Neunerem (bývalý bubeník Darkwell a Shadowcast).
V roce 2005 vyšlo album (N)utopia.
Luka Flarer opustil z osobnách důvodů kapelu a jako nový člen ke Graveworm přišel Orgler "Stirz" Thomas.
V roce 2006 se Gravowrm pustili do severoamerického turné společně s Kataklysm, Destruction, The Absence a Vader.
10. dubna 2007 uniklo na internet promo jejich nejnovějšího alba Collateral Defect. To se začalo v Evropě skrze Massacre Records prodávat 25. května a 5. června v Severní Americe pod záštitou Nuclear Blastu. Bylo nahráno s pomocí Andyho Classena ve Stage One studios v německém Borgentreichu.

SOUČASNÉ SLOŽENÍ:
Stefano Fiori
- vokály
Sabine Mair - klávesy
Martin Innerbichler - bicí
Harry Klenk - baskytara
Eric Righi - kytara
Thomas Orgler - kytara

Web: http://www.graveworm.de/

Masters Of Rock 08' - review - part1 (čtvrtek)

12. července 2008 v 2:34 | Nefi
Datum konání: 10. - 13.7.2008
Místo: areál likérky Rudolf Jelínek, Vizovice
Čas: tato část reportu je ze dne 10.7. konkrétně asi z 17.00 - 2:00
Účinkující: kapely, ze kterých jsem alespoň kousek slyšela - Sirenia, Korpiklaani, Ministry, Def Leppard, Avantasia

Tak a přišel den mého prvního jednodenního výletu na Masters. Vyjeli jsme něco po půl třetí, a já se bála, že nestihnun autogramiádu Korpiklaani. Cestou jsme se třikrát táhli za kamionem a jednou zabloudili, takže se mé obavy nakonec bohužel potvrdily a dorazila jsem něco před pátou hodinou odpolední. Už asi kilometr nebo i víc před Vizovicemi, byly na loukách postavené stany a auta nastavěné po obou stranách silnice, takže se vůbec nedalo nikam zaparkovat. A už z téhle dálky byla slyšet hrající Sirenia. Rychle jsem teda vyskočila z auta a pádila rovnou do areálu festu. Od silnice to byla dlouhá cesta dolů, pak přes most a do prava do areálu likérky. Cestou jsem potkala tři podnapilá individua, která mě doprovodila ke vstupu, kde jsem jim nenápadně odešla, stejně nenápadně předběhla skoro 100m dlouhou řadu čekající na odtrhnutí lístku, a byla v areálu festu. Prošla jsem kolem velkého stanu, kde se daly koupit různé tekutiny, prošla jsem uličkou se stánky s jídlem až na obrovskou plochu před podiem, na kterém stále ještě hrála Sirenia. Stoupla jsem si teda někam dozadu až ke zvukařské věži a počkala až Sirenia skončí. Pak jsem se začala tlačit co nejvíc dopředu, jelikož další měli hrát právě Korpiklaani. Vyšla na mě taková docela dobrá osmá řada, ale s jedním problémem - přede mnou byli dva tvorové, kteří byli opravdu hodně vysocí. Ani stoupání na špičky mi moc nepomohlo. Přestavění podia a zvučení šlo docela (za účasti Matsona, pak i Juhy a Hittavainena) rychle a když nastoupili na podium všichni členové lesního klanu, publikum je přivítalo opravdu bouřlivou reakcí. Jako první song zvolili Wooden Pints. Někteří se rozhodli snad pogovat či co, takže jsem jednou byla shozena i na zem, ale zase jsem rychle vstala a byla nějak záhadně vytlačena doleva a víc dopředu, kde jsem naprosto krásně viděla. Tam sem taky zůstala už do konce koncertu. Jonne se jako vždy usmíval co to šlo (a dokonce měl dredy! to mě opravdu překvapilo), pořád se nás ptal co chceme jako dalšího slyšet (většina řvala "Beer Beer"), jednou si půjčil Caneho klobouk, taky třeba v Paljon On Koskessa Kiviä hrál na měnší bubínek. Cane zas při představovaání Happy Little Boozer trochu "pozapomněl" jak se ta píseň jmenuje ("Happy Little ?") a požádal si naši pomoc :D Během dloooouhé přdehry k Beer Beer zas Jonne rozdal dvě piva do davu a sám se tam nechal málem stáhnout :D Pak ještě chvíli bojoval s mikrofonem než konečně začal zpívat :D Během koncertu někdo vpravo ode mě ztratil mobil, takže se několikrát hledal po zemi a bohužel se asi ani nenašel. Jinak Korpiklaani hráli tyto písně (v náhodném pořadí): Wooden Pints, Korpiklaani, Journey Man, Keep On Galloping, Pellonpekko, Hunting Song, Tuli Kokko, Paljon On Koskessa Kiviä, Cottages and Saunas, Beer Beer, Kipumylly, Let's Drink, snad i Midsummer Night?? Show to byla opravdu skvělá, no jinak to u těchto finských chlapíků ani nejde :)
Po tomhle koncertě, který mě docela vyčerpal, jsem se pomalu vydala hledat známé lidi. Nakonec jsme se dozvěděli, že autogramiáda se ruší, protože Def Leppard nestihli letadlo (což mi upřímně řečeno moc nevadilo). Šli jsme si teda koupit něco k pití a pomalu se procpávat do davu, zatímco podiu zrovna dominovali Ministry. Ti měli na rozdíl od jiných kapel (u kterých se obvykle pouští co se děje na podiu) svůj vlastní program na velké promítací ploše. Většina byla politického zaměření. Po nich měla nsáledovat asi hodinová pauza určená k přestavbě podia pro Def Leppard. Šli jsme si teda zabrat co nejlepší místa vepředu, ale ta hodina čekání byla přímo strašná. Nakonec ale přece jen přišli chlápci z Def Leppard. I když od nich nic neznám, show to byla moc dobrá, docela dost si i zablbli, akorát se mi zdálo, že trochu málo komunikují s publikem a navíc jsem se ke konci už trošku nudila. Za to co mělo přijít po nich.... Když Def Leppard skončili a začalo se přestavovat podium pro Avantasiu (a že ta přestavba trvala sakra dlouho), už jsem si pomalu říkala, že asi půjdu víc dozadu nebo úplně pryč (protože v té zhruba páté řadě kde jsem byla se vůbec nedalo dýchat ani pohnout). Jsem ale moc ráda, že jsem to nakonec neudělala. Když konečně přišel na podium Tobias Sammet i ostatní hvězdy (Olli Hartman na kytaru, Sascha Paeth na kytaru, jako zpěvácí se pak představili postupně Jorn Lande, André Matos, Bob Catley a jako hlavní host večera i Kai Hansen - btw. snad je to správně XD), bylo jasné kdo je králem večera. Hned začali energickou Twsited Mind z nové placky The Scarecrow (která se osvědčila i jako skvělé intro). Co znám já, tak hráli určitě: Twisted Mind, The Scarecrow, Another Angel Down, Story Ain't Over, Shelter From The Rain, Avantasia, The Toymaster, Lost In Space (překvapivě... komentář Tobiase, že tuhle píseň budou asi fanoušci Manowar nesnášet, byl docela oprávněný XD) a dál nevím, ale pokusím se časem zjistit. Krom toho co se dělo na podiu bych pochválila i publikum, protože takovou reakci jsem ještě neviděla. Popsat to nejde, musí se to zažít. Ovšem v několika chvílích jsme byli jako jeden muž. Ačkoliv toho od Avantasie zase tak moc neznám, tenhle koncert mi přímo učaroval. Tobias má opravdu velké charisma, koncert v jeho podání je něco úplně jiného. Komnukace s pulbikem byla úplně na výbornou. Asi 10x za večer se z jeho úst ozvalo slovní spojení Czech Republic. Pořád nám říkal jak jsme skvělí. V jednu chvíli přišel na pódium (myslím, že to bylo u Farewell) a začal tam mávat českou vlajkou :D V jednu chvíli si i střihl své proslulé šplhání po konstrukci pódia :D Nejlepší ale bylo když nám asi v půli koncertu oznámil, že právě z Masters Of Rock točí část materuálu na živé DVD!! Reakce publika se tak ještě ztrojnásobila, pokud to bylo vůbec možné. Po základním setu následovala přestávka a po ní, pro festy docela neobvyklá věc a tou je přídavek. Ten započal písní The Toymaster, kde si své sólo střihl už výše zmiňovaný Kai Hansen.
No jsem opravdu více než šťastná, že jsem vydržela až do konce, protože kdo nebyl na Avantasii, ten vážně přišel o jedno velké kouzelné vystoupení.

Hodnocení kapel:
Korpiklaani: 8,5/10
Def Leppard: 7/10
Avantasia: 10/10


Fotky a videa:
http://s185.photobucket.com/albums/x192/nefikuolema/mor%202008/ctvrtek/


Tak a zítra jedu nanovo, v pondělí vám přinesu reporty ze sobotních koncertů především Apocalypticy, Amon Amarth, My Dying Bride. V neděli to pak bude hlavně Sonata Arctica.

Runes To My Memory - překlad

9. července 2008 v 1:35 | Nefi
Neívm proč, ale ten text se mi nějak zalíbil, proto sem dám svůj překlad ;)

Amon Amarth - Runes To My Memory (Runy Na Mou Památku)
Pluli jsme řekami Východní stezky,
Hluboko v zemi Rusi.
Následovali jsme vítr v našich plachtách,
A rytmus vesel.
Není se kam skrýt v této nepřátelské zemi,
Neustále na stráži.
Připraveni bojovat a bránit
Naši loď až do hořkého konce.

Dostali jsme se pod útok,
Utřžil jsem smrtící ránu.
Kopí bylo vraženo do mých zad
Stále jsem dál bojoval.

Až zemřu,
Vsaďte mne do mohyly.
Vztyčte kámen, ať ho každý vidí
Runy vytesané na mou památku

Teď tu ležím na břehu řeky
Daleko, daleko od domova
Život ze mě vyprchává
Brzy budu mrtev.

Nakláním hlavu na stranu
A přemýšlím o těch, co jsou doma
Vidím jak se řeka řítí
Stejně jako krev proudí z mých ran.

Zde ležím na vlhkém písku,
Nebude to ale doma.
Svírám v rukou svůj meč,
Loučím se s těmi, které jsem miloval.

Až zemřu,
Vsaďte mne do mohyly.
Polože mé zbraně po mém boku
Na cestu do Haly vysoko nad námi
Až zemřu,
Vsaďte mne do mohyly.
Vztyčte kámen, ať ho každý vidí
Runy vytesané na mou památku

Teach Yourself Finnish part2

4. července 2008 v 22:36 | Nefi |  ¤¤_Finnish & SUOMI_¤¤
Tak dneska to bude něco k výslovnosti. Myslím, ale, že nemá cenu tady znovu obsáhle vysvětlovat, jak se to vyslovuje. Kdo neví, koukněte se na jednu z předchozích lekcí. Tam je to náležitě vysvětleno. Myslím, ale že jsem tam zapomněla na nosovky tak vysvětlení dodám tady. Pokud by měl někdo k výslovnosti ještě dotaz, klidně se ptejte. K té výslovnosti vám teda místo vysvětlení uvedu jen pár příkladů, protože myslím, že už se chcete dostat k něčemu víc než jen k výslovnosti...? Případné chyby v překladu mi prosím hlaste!!!! Je to překládáno z angličtiny, tak některé výrazy v češtině nemusí být to samé...

ÄÄNTAMINEN (Výslovnost)


Vokaalit (samohlásky):
Finština má tyto samohlásky:
a, o, u, ä, ö, y, i, e
Krátká samohláskaPříklad
Dlouhá samohláska
Příklad
a
mutta = ale
aa
taas = zase, znovu

ja = a

ahaa = aha!
o
jo = už
oo
joo = ano, jo

no = no

haloo = haló
u
kuka = kdo
uu
mitä muuta? = co jiného

usein = často

muuten = mimochodem
ä
missä = kde
ää
hyvää päivää = dobrý den

tässä = tady

sisään! = dále!, vstupte!
ö
höpöhöpö = nesmysl
öö
insinööri = inženýr

söpö = roztomilý

likööri = likér
y
yksi = jeden, 1
yy
tyyli = styl, móda

yleensä = celkem vzato, všeobecně vzato

myyjö = bazar
i
kippis! = na zdraví!
ii
kiitos = děkuji

hyvin = dobře

niin = tak, takový, opravdu
e
ehkä = možná, snad
ee
ja niin edelleen = a tak dál

hetkinen! = moment!

eteenpäin = dopředu, vpřed

-
existují jisté kombinace samohlásek, které tvoří dohromady DVOJHLÁSKY:
ai, ei, ui, oi, yi, äi, öi, au, eu, iu, ou, äy, öy, ie, uo, yö
ai
vain = jen, jenom, prostě
ei
ei = ne

aina = stále

okei = OK
oi
noin = asi, tak
ui
kuinka monta? = kolik?

voi = jéé, sakra atd.

kuintenkin = avšak, ale
yi
hyi! = kuk! (?)
äi
näin = takhle, takový (?)

lyilytön = bezolovnatý

äiti = matka
öi
silloin tällöin = občas (sem tam)
ie
vielä = ještě

öisin = v noci (?)

siellä = tam (?)
uo
Suomi = Finsko

myös = také, též

tuo = to

hyvää yötä = dobrou noc
au
sauna = sauna
eu
seuraava = další

kaunis = hezký, krásný, pěkný

seura = svaz, společnost, přátelství
iu
tiukka = napjatý, přísný, těsný
ou
kokous = schůze, schůzka

hiukset = vlasy

joulu = Vánoce
äy
täynnä = plný (?)
öy
löyly = pára v sauně (?)

sisäänkäynti = vstup

köyhä = chudý

Konsonantit (souhlásky):
Krátká souhláska
Příklad
Dlouhá souhláska
Příklad
k
kuka = kdo
kk
kukka = květina, kytka

mitä kuuluu = jak se máš

sekki = šek
p
kuinka paljon = kolik? jak moc?
pp
kippis = na zdraví!

puhelin = telefon

kauppa = obchod, koupě
t
terve = ahoj
tt
totta kai! = samozřejmě!

tervetuloa = vítej/te

hei sitten! = Zatím! Uvidíme se později!
m
moi = ahoj
mm
aikaisemmin = dřív

miteen menee = jak se vede?

myöhemmin = později
n
nyt = teď, nyní, tedy
nn
ennen = dřív než, než, před

no, niin = no, tak

minne? = odkud?
l
ale = prodej (?)
ll
milloin = kdy?

lisää = ještě

silloin = pak
r
baari = bar
rr
en ymmärrä = nerozumím

perkele! = sakra, k čertu, do pekla!

ymmärrän = rozumím
s
ylös = výš
ss
hissi = výtah

alas = dolů

vessa = záchod

-některé souhlásky existují pouze v krátké formě:
d
video = video
h
hei = ahoj

radio = radio

mihin aikaan? = v kolik (hodin)?
h
lehti = list, noviny
v
hyvää viikonloppua! = hezký víkend!
j
joo, joo = ano, ano

vai niin = vážně?

juuri niin = přesně tak


- NK a NG:
Jsou to nosovky. nk je vlastně krátká forma a ng dlouhá. pro anglicky mluvící je výslovnost jako ve slově singing, pro neznalé angličtiny - je to podobné jako ve slově banka apod.
nk
Helsinki
ng
Helsingissä = v Helsinkách

kaupunki = město

kaupungissä = ve městě
CIZÍ SOUHLÁSKY:
Vyskytují se pouze ve slovech přejatých. Mnoho nových slov ve finštině pochází z angličtiny. Starší přejatá slova mají původ ve Švédštině nebo v Němčině. Některá slova pak mají základ v latině a řečtině nebo třeba v ruštině. Mnoho slov přejatých z řečtiny a latiny jsou vlastně doslovné překlady. Např. mezinárodní = kansainvälinen (doslova "mezi národy").
g
grilli = gril
b
baari = bar

grogi = grog

bussi = autobus

galleria = galerie

bakteeri = bakterie

gallup-tutkimus = Gallupův průzkum veřejného mínění

byrokraatti = byrokrat

gramma = gram

bensiini = benzín

gangsteri = gangster

bestselleri = bestseler
c
C-vitamiini = vitamin C
f
festivaalit = festivaly

cd-soitin = cd přehrávač

farkut = rifle

celsiusaste = stupeň Celsia

firma = firma

camping-alue = místo ke kempování (čte se jako K!)

faxi = faxfinaali = finálesemi-finaali = semifinále
q
Quebec
x
xerox-valokopio = xeroxová kopie
čte se jako k
Qwerty-näppäimistö = qwerty klávesnice
čte se jako ks, často se tak i píše
ale i ksylofoni (xylofon) či taksi (taxi)
! Z se vyslovuje jako ts a často se tak i píše
zeniitti =zenit
zoom objektiivi = přibližovací objektiv
ale může být jatsi i jazz

Švédské å se objevuje ve švédských názvech a jménech. Vyslovuje se jako dlouhé finské oo.
Åke = mužské jméno
Åbo = švédský název Turku
Åland = švédský název souostroví Ahvenanmaa

HARJOITELLAAN!
-
zkoušejte vyslovovat tyto finské názvy. Zapamatujte si přízvuk a jak je slovo rozděleno na slabiky.

Města:
Espoo
Jyväskylä
Loviisa
Rovaniemi
Hamina
Kemi
Maarianhamina
Tampere
Hanko
Kotka
Naantali
Tornio
Helsinki
Kuopio
Oulu
Turku
Imatra
Lahti
Pori
Vaasa
Joensuu
Lappeenranta
Porvoo
Vantaa

Moře:
Itämeri Pohjanlahti Suomenlahti

Provincie:
Ahvenanmaa
Pohjanmaa
Savo
Häme
Pohjois-Karjala
Uusimaa
Lappi
Satakunta
Varsinais-Suomi

Fráze:
-
pár frází "pro přežití":
Anteeksi, en ymmärrä = Promiňte, nerozumím.
Puhukaa hitaasti, olkaa hyvä = Mluvte pomalu, prosím.
Kuinka sanotaan suomeksi ... ? = Jak se finsky řekne ... ?
En ole suomalainen. = Nejsem Fin/ka.
Anteeksi, en tiedä. = Promiňte, nevím.
Puhutteko englantia? = Mluvíte anglicky?
Mikä tämä on? = Co to je?

Jména:
-
pár věžných finských příjmení:
Hämäläinen
Koskinen
Mäkinen
Salminen
Heikkinen
Laine
Niemi
Salonen
Heinonen
Lehtinen
Nieminen
Tuominen
Järvinen
Lehtonen
Rantanen
Turunen
Korhonen
Mäkelä
Saarinen
Virtanen
-pár známých Finů:
Alvar Aalto
Reima Pietilä
Eliel Saarinen
architekti
Juha Kankkunen
Paavo Nurmi
Lasse Viren
sportovci
Urho Kekkonen
Mauno Kovisto
J. K. Paasikivi
prezidenti
Karita Mattila
Aulis Sallinen
Esa-Pekka Salonen
hudebníci
Přejatá slova:
(zkuste odhadnout co znamenají)
appelsiini
cd-soitin
pankki
stereo
apteekki
filmi
posti
tee
auto
kaakao
radio
televisio
avokaado
kaaos
raportti
tomaatti
banaani
kamera
sampoo
video
bensiini
kilogramma
sekki
viini
bussi
metri
sokeri
votka
AAKKOSET (ABECEDA)
A
aa
I
ii
Q
kuu
Y
yy
B
bee
J
jii
R
är
Z
tset
C
see
K
koo
S
äs
Å
ruotsalainen oo
D
dee
L
äl
T
tee
Ä
ää
E
ee
M
äm
U
uu
Ö
öö
F
äf
N
än
V
vee


G
gee
O
oo
W
kaksois-vee


H
hoo
P
pee
X
äks


- zkuste si vyhláskovat své jméno, možná to budete ve Finsku potřebovat. Např:
Sharon Davies
äs-hoo-aa-är-oo-än dee-aa-vee-ii-ee-äs

zkuste také:
Steve Smith
Mary McDonald
Jean Perkins
Eric Young

Haggard - biografie

3. července 2008 v 16:48 | Nefi |  **Haggard**
Haggard je německá symphonic metalová kapela založená v roce 1991. Skupina kombinuje klasickou, renesanční a středověkou hudbu s melodickým death metalem.
Kapela Haggard byla založena v roce 1991 a původně hrála death metal. Svůj hudební styl změnili po vydání prvního dema Introduction v roce 1992, a stali se tak skupinou se symfonickými melodiemi a klasickými nástroji, ale lidovými tématy. Album And Thou Shalt Trust... The Seer zaznamenalo v roce 1997 jejich průlom . Po vydání druhého alba Awaking The Centuries jeli dvakrát turné po Mexiku. V roce 2004 vydali své třetí studiové album Eppur Si Muove, které je o životě italského vzdělance, Galileo Galilei, poslaného církví za kacířství do domácího vězení kvůli obhajobě Koperníkova názoru, že se Země točí kolem Slunce.
Těsně před vydáním alba Awaking The Centuries byl počet hudebníků v kapele 21. Všechny písně píše zpěvák a kytarista Asis Nasseri.
Touto dobou Haggard pracují na svém čtvrtém albu Tales Of Ithiria, které bude založeno na fantastickém příběhu. Původně mělo být vydáno 29. června 2007, ale datum vydání muselo být přesunuto na červenec 2008. (pozn. překl. - v současné době je datum vydání přesunuto na konec srpna 2008).

Současné složení:
Asis Nasseri
- zpěv, kytara
Susanne Ehlers - sopránový zpěv
Veronika Kramheller - sopránový zpěv
Fiffi Fuhrmann - tenorový zpěv, baskytara
Andreas Peschke - flétna
Florian Bartl - hoboj, lesní roh
Stefii Hertz - viola
Johannes Schleiermacher - cello
Claudio Quarta - kytara
Hans Wolf - piáno, klávesy
Luz Marsen - bicí, perkuse
Ally - housle
Schummi - perkuse

Oficiální web: http://www.haggard.de/

My Dying Bride - biografie

3. července 2008 v 16:16 | Nefi |  **My Dying Bride**
My Dying Bride je britská death/doom metalová kapela založená v roce 1990.
My Dying Bride byla založená v červnu 1990 poté, co kytarista Andrew Craighan odešel od své předchozí kapely Abiosis, aby se mohl přidat k Aaronovi Stainthorpeovi (zpěv), Calvinu Robertshawovi (kytara) a Rickovi Miahovi (bicí). Později se k nim ještě přidal na baskytaru Adrian Jackson. Po šesti měsících zkoušení kapela nahrála a vydala demo Towards The Sinister. Jeho název vznikl z jednoho verše v písni "Symphonaire Infernus Et Spera Empyrium."
Na počátku devadesátých let byli My Dying Bride součástí tzv. Peacville Three spolu s kapelami Paradise Lost a Anathema - všechny pocházející ze severu Anglie. V roce 1995 také na části jejich evropského truné koncertovali s Iron Maiden.
Jejich hudba je charakteristická romantickými, smyslnými texty a fanatickou pozorností k atmosférickým detailům. První demonahrávky byly death metalové, s tradičním zvukem, i když mnohem pomalejší než je obvyklé. Nicméně na jejich debutovém albu As The Flower Withers už se do hudby přidaly housle a klávesy. Turn Loose The Swans bylo postavené na tomto základu a využívalo čisté i death metalové vokály a v několika skladbách také sólové housle. Trinity je kompilace složená z prvních tří EP a gramofnových desek. The Angel And The Dark River upustilo od death metalových vokálů, což hudbě dodalo tradičnější doomový nádech. Like Gods Of The Sun v tomto směru pokračovalo.
Další bylo poněkud experimentálnější 34.788%... Complete, které s následujícím albem The Light At The End Of The World přitáhlo k novému směru kapely další fanoušky. Kapela si po této nahrávce dala něco jako pauzu a vydala dvě retrospektivní alba Meisterwerk 1 a Meisterwerk 2. Tyto alba jsou něco mezi best of kompilací a sbírkou raritních nahrávek.
Až v roce 2001 po vydání alba The Dreadful Hours si kapela dokázala znovu získat množství svých dřívějších fanoušků. The Dreadful Hours, pokrokovější než The Light At The End Of The World, ale stále si uchovávající klíčové elementy, bylo poněkud temnější nahrávkou. V roce 2004 pak následovalo album Songs Of Darkness, Words Of Light, na kterém kapela pokračovala v rozvíjení a vylepšování svého zvuku a záměru. Podstatné přibývání živých vystoupení - jedinečných a doposud nevídaných - vedlo k poznání kapely novými generacemi fanoušků.
Mezi roky 2003 a 2004 nahrávací společnost Peaceville převydala všechny předchozí alba v digipaku, s raritními bonusovými songy (dema, remixy, živé nahrávky atd.) přidanými ke každé nahrávce. V květnu 2005 vydala kapela edici imaginárně nazvanou Anti-Diluvian Chronicles, která jako plnohodnotný best of box set obsahovala tři disky a třicet songů.
My Dying Bride jeli v listopadu 2005 turné po Velké Británii, kde si zahráli v London Astoria či Bradford Rio. Kapela strávila zimu 2005/2006 skládáním materiálu pro své nové studiové album nazvané A Line Of Deathless Kings. Album vyšlo 9. října 2006 a předcházelo mu 18. září ještě EP Deeper Down. Krátce po vydání A Line Of Deathless Kings, Shaun Tylor-Steels oznámil, že odchází od kapely kvůli neustálým problémům s jeho kotníkem.
Začátkem roku 2007 z kapely odešli i Jackson a bubeník John Bennett, který to odůvodnil nedostatkem času kvůli své práci. Náhrada se našla v osobě Leny Abé na baskytaru a Dana Mullinse na bicí.
Započala předprodukce nového alba My Dying Bride. Kapela se zavřela do Futurework studia v Manchesteru. Andrew Craighan oznámil, že ještě nemají žádné názvy alba či písní, ale pocit z alba je podle jeho slov "spíše prázdný a ponurý se záblesky hněvu".
Kvůli těhotenství Sarah ji musela na klávesy nahradit Katie Stone, která byla představená 28. června jako oficiální člen kapely. Katie je také trénovaná houslistka a bude hrát části, které doposud na živých vystoupeních hrál Martin Powell. Také bylo potvrzeno, že nahraje i housle na nadcházející album.

Aktuální sestava:
Aaron Stainethrope -
zpěv
Hamish Glencross - kytara
Andrew Craighan - kytara
Lena Abé - baskytara
Dan Mullins - bicí
Katie Stone - housle, klávesy

Oficiální web: http://www.mydyingbride.org/