Thyrfing - biografie

19. června 2008 v 11:08 | Nefi |  **Thyrfing**

Thyrfing je vikingmetalová kapela ze Švédska. Jméno bandy pochází ze slova Tyrfing, což byl v severské mytologii královský meč.
Thyrfing založili v roce 1995 Patrik Lindgren (kytara), Jocke Kristensson (bicí), Peter Löf (klávesy) a Kimmy Sjölund. Od počátku byla kapela myšlena jen jako bokovka, Patrik a Jocke se totiř naplno věnovali jiné své kapele, a to Pantheon (neplést si s americkou black metalovou kapelou stejného názvu). Ostatní členové se zjaímali o severskou mytologii a vikingskou epochu, takže texty a koncept byly zaměřeny tímto směrem. Hudba byla docela jednoduchá, postavená na pomalých bicích, tvrdých kytarách a středověkých klávesových melodiích. Po dvou demo nahrávkách, které získaly v undergroundové scéně poměrně kladné ohlasy, Thyrfing podepsali v roce 1997 smlouvu s holandskou nahrávací společností Hammerheart Records. Své debutové album nahráli ve Stockholm's Sunlight Studio a bylo tentokrát hodně různorodé. Album bylo posléze vydáno v březnu 1998. Jejich druhé album, nahrané tentorkát v Abyss Studios, se ubíralo symfoničtějším směrem, ale stále mělo kořeny ve starším hudebním materiálu. Kvůli pozdějším vystoupením se ke kapele připojil Henke Svegsjö z Ancient Winds na druhou kytaru. Kapela si pochvalovala, jaká to byla skvělá volba a Henke byl pak brán jako plnohodnotný člen kapely. Znovu s pomocí Tommyho Tägtgrena bylo nahráno a v srpnu 2000 vydáno album Urkraft. Během toho samého roku jela kapela dvě mini-turné s Primordial a Shadowbreed v Holandsku, Belgii a Německu.
Na podzim roku 2001 se kapela zavřela do Dug-Out Studio se známým producentem Danielem Bergstrandem, aby nahráli dosud nejrozmanitější a nejvyzrálější album., Vansinnesvisor (česky Písně šílenství). Album vyšlo v červenci následujícího roku, s krásným obalem, který udělal Niklas Sundin, a bylo pro kapelu považováno za velký krok vpřed. S experimentálnějšími vokály, výraznými a jasnými songy, podivnými nástroji jako nyckelharpa (nástroj podobný niněře, také má klávesy, ale hraje se na něj smyčcem - pozn. překl.) a po domácku vyrobené perkuse, a s většinou textů ve Švédštině si kapela získala nové fanoušky a upevnila svoje postavení v žánru.
Aby podpořili nové album, odehráli Thyrfing během zimy dva koncerty ve Stockholmu (pro Freedom Call a Dismember), a odjeli menší turné v Beneluxu s kapelami Cruachan a Shadowbreed.
V roce 2003 následovala další živá propagační činnost, jako Generation Armageddon Festivaly (zahrnující Ancient Rites, Septic Flesh, Primordial, Blood Red Throne či Skyfire), 12-denní turné napříč Evropou a vystoupení na hlavním pódiu festivalů 2000 Decibel ve Švédsku a německém Wacken Open Air.
Thyrfing se 18. dubna 2005 zavřeli do EMI studios, aby nahráli své nové album, Farsotstider ("Čas moru"), jenž bylo vydáno 21. listopadu 2005.
V lednu 2006 kapela odjela své první americké turné, na Heathen Crusade metalfestu v Columbia Heights v Minnesotě bok po boku s Moonsorrow a Primordial.
13. března 2007 zveřejnila kapela na svých oficiálních stránkach, že se Thomas Väänänen (vokály) a Henrik Svegsjö (kytara) rozhodli opustit kapelu kvůli nedostatku motivace. Místo Thomase se vokálů ujme zakladatel a bývalý zpěvák Naglfar, Jens Rydén. Kapela se také rozhodla pokračovat dál jen s jednou kytarou.

AKTUÁLNÍ SESTAVA:
Jens Rydén -
vokály
Patrik Lindgren - kytara
Kimmy Sjölund - baskytara
Peter Löf - syntetizéry
Joakim Kristensson - bicí

Web: http://www.thyrfing.com/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama