Six Feet Under - biografie

28. června 2008 v 23:45 | Nefi |  **Six Feet Under**
Six Feet Under (neboli SFU) je americká death metalová kapela, která vznikla v roce 1992 jako projekt zpěváka Cannibal Corpse, Chrise Barnese a kytaristy Obituary, Allena Westa. Poté se k nim přidal basák Terry Butler (bývalý člen Massacre a Death) a bubeník Greg Gall, který je Terryho švagr.
Six Feet Under vydali devět alb a podle Nielsen Soundscan jsou čtvrtým nejprodávanějším death metalovým interpretem, s 370,660 prodanými alby.

Založení, Haunted a Warpath (1992-1997)
Poté co se Barnes a West spřáhli, přidal se ke skupině Terry Butler, který už předtím znal Westa z jeho působení v Massacre. Pozice bubeníka byla zaplněna Gregem Gallem, který projevil zájem být v kapele se svým švagrem. První hudební aktivity Six Feet Under se datují do roku 1992, kdy začali hrát po různých klubech většinou předělávky. Tři roky nic nevydali, ale kapela začala s tvorbou materiálu někdy v polovině roku 1994. Protože už byl Barnes u Metal Blade Records díky svému působení v Cannibal Corpse, Six Feet Under podepsali smlouvu právě s touto nahrávací společností.
Své první album vydali 1. září 1995 a jmenovalo se Haunted. Producenty alba byli Brian Slagel (který objevil potenciál Slayer) a Scott Burns (jenž mimojiné objevil Sepulturu a pracoval s Napalm Death). Narozdíl od hlavních kapel jednotlivých členů, původně v písních Six Feet Under nebyla žádná kytarová sóla a komponování bylo stále ve velmi raném stádiu. Nicméně zajeté koleje a odlišnost Barnesových vokálů byly v recenzích často opěvovány. V pravý čas, jelikož Chris Barnes ze Six Feet Under udělal svou hlavní prioritu, byl v roce 1996 při nahrávání alba Vile z Cannibal Corpse vyhozen.
Další nahrávkou Six Feet Under bylo EP Alive And Dead, které vyšlo 29. října 1996. Bylo to dvojité studiové/žívé EP a obsahovalo tři studiové nahrávky ("Insect", "Drowning" a předělávku Judas Priest, "Grinder") a čtyři živé songy z alba Haunted. Své druhé album, Warpath, vydala kapela 9. září 1997. Píseň "4:20" (která poukazuje na lásku kapely k marihuaně) byla nahrána 20. dubna 1997 přesně ve 4:20 ráno a je dlouhá 4 minuty a 20 sekund. "Death or Glory" je zase předělávka původní verze od Holocaust.

Maximum Violence a Graveyard Classics (1998-2000)
V roce 1998 odešel z kapely Allen West, který se vrátil k Obituary. To byla do této doby jediná změna ve složení, kterou kapela prodělala. Nahradil jej Steve Swanson, známý předtím z Massacre. Společně s Barnesovým vyhazovem z Cannibal Corpse, pomohl příchod Swansona kapele k přeměně z pouhého vedlejšího projektu na plnohodnotnou kapelu.
13. července 1999 bylo vydáno třetí studiové album Six Feet Under s názvem Maximum Violence. Jak naznačuje název alba, texty na této nahrávce jsou mnohem více násilné než tomu bylo předtím. Kapela také nahrála death metalovou verzi písně Kiss "War Machine". Steve Swanson také přinesl do Six Feet Under vylepšený zvuk díky jeho žhavým riffům a různým sólům. Maximum Violence se prodávalo dobře (prodalo se alespoň 20 000 kopií) což vedlo k několika neočekávaným propagačním akcím. Během léta 2000 se Six Feet Under zúčastnili Vans Warped Tour - festivalu, kde obvykle vystupují punk rockové kapely.
Jelikož kapelu stále bavilo nahrávat předělávky, vydali Six Feet Under 24. října 2000 album sestávající čistě z coversongů a neslo název Graveyard Classics. Songy se převlékly do death metalového kabátu, i vokály a baskytara, ale originální riffy a rytmy zůstaly netknuty. Mezi jinými jsou tam předělávky "T.N.T." od AC/DC, "Sweet Leaf" od Black Sabbath, "Son of a Bitch" od Accept, "Smoke On The Water" od Deep Purple, "Purple Haze" od Jimiho Hendrixe, "California Über Alles" od Dead Kennedys nebo "Jailbreak" od Thin Lizzy.

True Carnage a Bringer Of Blood (2001-2003)
Páté studiové album, True Carnage (vyšlo 7. srpna 2001) je první nahrávku kapely, kde se objevují hosté: ve "One Bullet Left" Ice T rapuje zatímco Barnes řve a Karyn Crisis se přidává k Barnesovi v písni "Sick And Twisted". Kompozice na True Carnage jsou narozdíl od minulosti orientované spíše do groove. Songy jsou stále strhující a loudavé, ale tentokrát méně statické. Muzikanství se taky dostalo zlepšení: kytarové sólo ve "Waiting dor Decay" je impozantní, a dokonce bubnování v "It Never Dies" je mnohem lepší než kdy předtím. Produkce alba je také převelice pochvalná. True Carnage se dostalo až na 18. místo v Billboard Hateseeker's hitparádě.
Six Feet Under podnikli dlouhé kolo amerických turné, jenž začalo v létě 2002 s předkapelami Skinless a Sworn Enemy. Jejich koncert 14. července pak byl vydán na DVD a živém albu Double Read Redux. V září 2002 jela kapela turné s Hatebreed. Okolo Vánoc v roce 2002 se účastnili několika evropských festivalů s kapelami jako Kataklysm či Dying Fetus.
Kapela o několik let později navázala na album Bringer Of Blood, které vyšlo 23. září 2003. Nálada tohoto alba je velmi temná a kalná. Navíc k Barnesovým tradičním hrdelním vokálům přibyly i jeho nové vysoce položené "pig squeal" vokály. Nicméně toto album získalo obecně docela špatné recenze, a některé dokonce považovaly celé album za velký žert.

Graveyard Classics 2, 13 a A Decade In The Grave (2004-2006)
Graveyard Classcs 2
se objevilo na pultech obchodů 19. října 2004. Tentokrát se však kapela ve svých coverech zaměřila téměř výhradně na album AC/DC Back In Black. Death metalové předělávky písní jako "Givin' The Dog a Bone", "Let Me Put My Love Into You", "Have a Drink on Me" či "Back in Black" jsou úžasné a veselé zároveň - je zřejmé, že kapela si při nahrávání užila hodně zábavy.
Six Feet Under vydali své sedmé studiové album 21. března 2005 a neslo název 13. Během psaní textů k Chrisi Barnesovi přicházely "vize" způsobené přehnaným kouřením marihuany a meditováním. Kvalita zvuku je dobrá, ačkoliv je poměrně tichý - aby si člověk všiml všech detailů a měl z alba lepší zážítek nutí to dát vaše repráky na maximální hlasitost. Celkově se 13 nápadně vrací k hudební formě alba True Carnage, s klasickými death metalovými kousky "Shadow Of The Reaper" a "Decomposition Of The Human Race".
Metal Blade Records vydali 28. října 2005 5-diskový boxset s názvem A Decade In The Grave. První dva disky jsou klasická "best ofka", CD 3 je sbírka raritních nahrávek, čtvrtý disk je z jednoho z prvních koncertu kapely z roku 1995, a poslední disk je živé DVD z roku 2005.
V listopadu 2005 se Barnes připojil k finské death metalové kapele Torture Killer jako hlavní zpěvák. Ostatní členové této kapely to vnímali jako velkou čest, jelikož začínali jako kapela hrající předělávky Six Feet Under a Obituary. Barnes nazpíval vokály na jejcih album z roku 2006, Swarm!.

Commandment a současné dění (2007-současnost)
Six Feet Under byli většinu roku 2006 na turné a poté se vydali do studia nahrát svůj zatím poslední výkon Commandment, jenž vyšlo 17. dubna 2007. Nehledě na to, že brutalita, groovové rytmy, Barnesovy death metalové vokály a krvavé texty zůstávají prakticky stejné, Commandment obsahuje jedny z nejchytlavějších songů kapely. Six Feet Under se zúčastnili turné Metalfest 2007 kde koncertovali po boku Fintroll, Belphegor a Nile, a bylo to jejich zatím nejvýznamnější turné. Kapela byla konečně poprvné viděna v TV během propagace Commandment: byl natočen videoklip k písni "Doomsday" a ten běžel na MTV2 v pořadu Headbanger's Ball, který začal 10. listopadu toho roku. Ačkoliv se kapela snažila dostat své videoklipy do vysílání už v minulosti, byly všechny zakázány, kromě tohoto. Během prvního týdne od svého vydání se Commandment prodalo 3 000 kopií.
24. prosince 2007 oznámili Six Feet Under na svých oficiálních stránkách, že se na začátku roku 2008 chystají do studia nahrávat nové album. Chris Barnes oficiálně odešel od Torture Killers, jak oznámil 31. ledna 2008 na oficiálkách kapely. Juri Sallinen se v této kapele ujal vokálů. Greg Gall v současné době píše/nahrává materiál s novou, zatím nepojmenovanou kapelou. Místo kytaristy zaplnil Brian Loyd.

SOUŠASNÍ ČLENOVÉ:
Chris Barnes -
vokály
Steve Swanson - kytara
Terry Butler - baskytara
Greg Gall - bicí

Oficiální stránky: http://www.sfu420.com/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký styl metalu upřednostňujete?

Heavy Metal 9% (59)
Power Metal 8.4% (55)
Speed Metal 2.7% (18)
Symphonic Metal 8.5% (56)
Gothic Metal 10.4% (68)
Doom Metal 2.4% (16)
Black Metal 14% (92)
Death Metal 6.7% (44)
Thrash Metal 3.2% (21)
Folk Metal 11.6% (76)
Viking Metal 5.8% (38)
Pagan Metal 3.1% (20)
Progressive Metal 2% (13)
Industrial Metal 2% (13)
Melodic Death 4.4% (29)
Něco jiného... 3.1% (20)
Metal neposlouchám 2.6% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama