Červen 2008

Satyricon - historie

29. června 2008 v 0:44 | Nefi |  **Satyricon**
Satyricon je norská black metalová kapela, dříve známá jako Eczema. Skupina svým prvním albem Dark Medieval Themes založila nový black metalovýpodžánr, kterému přezdívali "medieval metal" (medieval = středověký, pozn. překl.). Album jasně ukazovalo na fanscinaci Satyriconu středověkem, společně se surovými bicími, které měl na starosti Frost, a smíchané ještě i s akustickou kytarou a flétnou. Na dalšími albu, The Shadowthrone, v tomto středověkém duchu pokračovali.
S ohledem na jedno z jejich aktuálnějších alb, Volcano, uvedl Satyr v biografii na jejich oficiálních stránkách, že "hudba je rockově založená, akorát extrémnější; je to black metal, který přesahuje hranice dané kapelami jako Venom či Bathory, objevování sama sebe založené na podkladu rockově orientovaného black metalu je naše filozofie". Volcano získalo celkem 4 ocenění, norské Grammy za "Nejlepší metalové album", cenu Alarm za "Fuel For Hatred" v kategorii "Píseň roku", stejnou cenu i za "Metalové album roku" a ceny Oslo za "Celkově nejlepší album".
Satyricon se účastnili alba na počest Darkthrone, "Dakthrone Holy Darkthrone", které vydalo Moonfog Productions v roce 1998 svou předělávkou songu "Kathaarian Life Code". Zase v roce 1998 se Satyricon účastnili i alba na počest Bathory, "In Conspiracy With Satan", které vydalo Hellspawn/No Fashion Records, a tak přisěli svým coverem písně "Born For Burning".
V roce 2006 vydala kapela nové studiové album, Now, Diabolical. Album vyvolalo v black metalovém undergroundu velkou míru sporů kvůli svému přímému, "přátelskému k rádiu" uchopení žánru. Album se prodávalo dobře, i když i venku z black metalových kruhů.
V březnu 2008 byla kapela poprvé hlavní hvězdou na Inferno Metal Festivalu v Oslu. 2. června vyšel nový singl "My Skin Is Cold".

SOUČASNÉ SLOŽENÍ:
Satyr (Sigurd Wongraven) - vokály, hlavní a rytmická kytara, baskytara, klávesy
Frost (Kjetil-Vidar Haraldstad) - bicí a perkuse

Steinar (Azarak) Gundersen - kytara na koncertech
Jonna Nikula - klávesy na koncertech
Victor Brandt - baskytara na koncertech
Gildas Le Pape - kytara na koncertech

WEB: http://www.satyricon.no

Six Feet Under - biografie

28. června 2008 v 23:45 | Nefi |  **Six Feet Under**
Six Feet Under (neboli SFU) je americká death metalová kapela, která vznikla v roce 1992 jako projekt zpěváka Cannibal Corpse, Chrise Barnese a kytaristy Obituary, Allena Westa. Poté se k nim přidal basák Terry Butler (bývalý člen Massacre a Death) a bubeník Greg Gall, který je Terryho švagr.
Six Feet Under vydali devět alb a podle Nielsen Soundscan jsou čtvrtým nejprodávanějším death metalovým interpretem, s 370,660 prodanými alby.

Založení, Haunted a Warpath (1992-1997)
Poté co se Barnes a West spřáhli, přidal se ke skupině Terry Butler, který už předtím znal Westa z jeho působení v Massacre. Pozice bubeníka byla zaplněna Gregem Gallem, který projevil zájem být v kapele se svým švagrem. První hudební aktivity Six Feet Under se datují do roku 1992, kdy začali hrát po různých klubech většinou předělávky. Tři roky nic nevydali, ale kapela začala s tvorbou materiálu někdy v polovině roku 1994. Protože už byl Barnes u Metal Blade Records díky svému působení v Cannibal Corpse, Six Feet Under podepsali smlouvu právě s touto nahrávací společností.
Své první album vydali 1. září 1995 a jmenovalo se Haunted. Producenty alba byli Brian Slagel (který objevil potenciál Slayer) a Scott Burns (jenž mimojiné objevil Sepulturu a pracoval s Napalm Death). Narozdíl od hlavních kapel jednotlivých členů, původně v písních Six Feet Under nebyla žádná kytarová sóla a komponování bylo stále ve velmi raném stádiu. Nicméně zajeté koleje a odlišnost Barnesových vokálů byly v recenzích často opěvovány. V pravý čas, jelikož Chris Barnes ze Six Feet Under udělal svou hlavní prioritu, byl v roce 1996 při nahrávání alba Vile z Cannibal Corpse vyhozen.
Další nahrávkou Six Feet Under bylo EP Alive And Dead, které vyšlo 29. října 1996. Bylo to dvojité studiové/žívé EP a obsahovalo tři studiové nahrávky ("Insect", "Drowning" a předělávku Judas Priest, "Grinder") a čtyři živé songy z alba Haunted. Své druhé album, Warpath, vydala kapela 9. září 1997. Píseň "4:20" (která poukazuje na lásku kapely k marihuaně) byla nahrána 20. dubna 1997 přesně ve 4:20 ráno a je dlouhá 4 minuty a 20 sekund. "Death or Glory" je zase předělávka původní verze od Holocaust.

Maximum Violence a Graveyard Classics (1998-2000)
V roce 1998 odešel z kapely Allen West, který se vrátil k Obituary. To byla do této doby jediná změna ve složení, kterou kapela prodělala. Nahradil jej Steve Swanson, známý předtím z Massacre. Společně s Barnesovým vyhazovem z Cannibal Corpse, pomohl příchod Swansona kapele k přeměně z pouhého vedlejšího projektu na plnohodnotnou kapelu.
13. července 1999 bylo vydáno třetí studiové album Six Feet Under s názvem Maximum Violence. Jak naznačuje název alba, texty na této nahrávce jsou mnohem více násilné než tomu bylo předtím. Kapela také nahrála death metalovou verzi písně Kiss "War Machine". Steve Swanson také přinesl do Six Feet Under vylepšený zvuk díky jeho žhavým riffům a různým sólům. Maximum Violence se prodávalo dobře (prodalo se alespoň 20 000 kopií) což vedlo k několika neočekávaným propagačním akcím. Během léta 2000 se Six Feet Under zúčastnili Vans Warped Tour - festivalu, kde obvykle vystupují punk rockové kapely.
Jelikož kapelu stále bavilo nahrávat předělávky, vydali Six Feet Under 24. října 2000 album sestávající čistě z coversongů a neslo název Graveyard Classics. Songy se převlékly do death metalového kabátu, i vokály a baskytara, ale originální riffy a rytmy zůstaly netknuty. Mezi jinými jsou tam předělávky "T.N.T." od AC/DC, "Sweet Leaf" od Black Sabbath, "Son of a Bitch" od Accept, "Smoke On The Water" od Deep Purple, "Purple Haze" od Jimiho Hendrixe, "California Über Alles" od Dead Kennedys nebo "Jailbreak" od Thin Lizzy.

True Carnage a Bringer Of Blood (2001-2003)
Páté studiové album, True Carnage (vyšlo 7. srpna 2001) je první nahrávku kapely, kde se objevují hosté: ve "One Bullet Left" Ice T rapuje zatímco Barnes řve a Karyn Crisis se přidává k Barnesovi v písni "Sick And Twisted". Kompozice na True Carnage jsou narozdíl od minulosti orientované spíše do groove. Songy jsou stále strhující a loudavé, ale tentokrát méně statické. Muzikanství se taky dostalo zlepšení: kytarové sólo ve "Waiting dor Decay" je impozantní, a dokonce bubnování v "It Never Dies" je mnohem lepší než kdy předtím. Produkce alba je také převelice pochvalná. True Carnage se dostalo až na 18. místo v Billboard Hateseeker's hitparádě.
Six Feet Under podnikli dlouhé kolo amerických turné, jenž začalo v létě 2002 s předkapelami Skinless a Sworn Enemy. Jejich koncert 14. července pak byl vydán na DVD a živém albu Double Read Redux. V září 2002 jela kapela turné s Hatebreed. Okolo Vánoc v roce 2002 se účastnili několika evropských festivalů s kapelami jako Kataklysm či Dying Fetus.
Kapela o několik let později navázala na album Bringer Of Blood, které vyšlo 23. září 2003. Nálada tohoto alba je velmi temná a kalná. Navíc k Barnesovým tradičním hrdelním vokálům přibyly i jeho nové vysoce položené "pig squeal" vokály. Nicméně toto album získalo obecně docela špatné recenze, a některé dokonce považovaly celé album za velký žert.

Graveyard Classics 2, 13 a A Decade In The Grave (2004-2006)
Graveyard Classcs 2
se objevilo na pultech obchodů 19. října 2004. Tentokrát se však kapela ve svých coverech zaměřila téměř výhradně na album AC/DC Back In Black. Death metalové předělávky písní jako "Givin' The Dog a Bone", "Let Me Put My Love Into You", "Have a Drink on Me" či "Back in Black" jsou úžasné a veselé zároveň - je zřejmé, že kapela si při nahrávání užila hodně zábavy.
Six Feet Under vydali své sedmé studiové album 21. března 2005 a neslo název 13. Během psaní textů k Chrisi Barnesovi přicházely "vize" způsobené přehnaným kouřením marihuany a meditováním. Kvalita zvuku je dobrá, ačkoliv je poměrně tichý - aby si člověk všiml všech detailů a měl z alba lepší zážítek nutí to dát vaše repráky na maximální hlasitost. Celkově se 13 nápadně vrací k hudební formě alba True Carnage, s klasickými death metalovými kousky "Shadow Of The Reaper" a "Decomposition Of The Human Race".
Metal Blade Records vydali 28. října 2005 5-diskový boxset s názvem A Decade In The Grave. První dva disky jsou klasická "best ofka", CD 3 je sbírka raritních nahrávek, čtvrtý disk je z jednoho z prvních koncertu kapely z roku 1995, a poslední disk je živé DVD z roku 2005.
V listopadu 2005 se Barnes připojil k finské death metalové kapele Torture Killer jako hlavní zpěvák. Ostatní členové této kapely to vnímali jako velkou čest, jelikož začínali jako kapela hrající předělávky Six Feet Under a Obituary. Barnes nazpíval vokály na jejcih album z roku 2006, Swarm!.

Commandment a současné dění (2007-současnost)
Six Feet Under byli většinu roku 2006 na turné a poté se vydali do studia nahrát svůj zatím poslední výkon Commandment, jenž vyšlo 17. dubna 2007. Nehledě na to, že brutalita, groovové rytmy, Barnesovy death metalové vokály a krvavé texty zůstávají prakticky stejné, Commandment obsahuje jedny z nejchytlavějších songů kapely. Six Feet Under se zúčastnili turné Metalfest 2007 kde koncertovali po boku Fintroll, Belphegor a Nile, a bylo to jejich zatím nejvýznamnější turné. Kapela byla konečně poprvné viděna v TV během propagace Commandment: byl natočen videoklip k písni "Doomsday" a ten běžel na MTV2 v pořadu Headbanger's Ball, který začal 10. listopadu toho roku. Ačkoliv se kapela snažila dostat své videoklipy do vysílání už v minulosti, byly všechny zakázány, kromě tohoto. Během prvního týdne od svého vydání se Commandment prodalo 3 000 kopií.
24. prosince 2007 oznámili Six Feet Under na svých oficiálních stránkách, že se na začátku roku 2008 chystají do studia nahrávat nové album. Chris Barnes oficiálně odešel od Torture Killers, jak oznámil 31. ledna 2008 na oficiálkách kapely. Juri Sallinen se v této kapele ujal vokálů. Greg Gall v současné době píše/nahrává materiál s novou, zatím nepojmenovanou kapelou. Místo kytaristy zaplnil Brian Loyd.

SOUŠASNÍ ČLENOVÉ:
Chris Barnes -
vokály
Steve Swanson - kytara
Terry Butler - baskytara
Greg Gall - bicí

Oficiální stránky: http://www.sfu420.com/

Thyrfing - biografie

19. června 2008 v 11:08 | Nefi |  **Thyrfing**

Thyrfing je vikingmetalová kapela ze Švédska. Jméno bandy pochází ze slova Tyrfing, což byl v severské mytologii královský meč.
Thyrfing založili v roce 1995 Patrik Lindgren (kytara), Jocke Kristensson (bicí), Peter Löf (klávesy) a Kimmy Sjölund. Od počátku byla kapela myšlena jen jako bokovka, Patrik a Jocke se totiř naplno věnovali jiné své kapele, a to Pantheon (neplést si s americkou black metalovou kapelou stejného názvu). Ostatní členové se zjaímali o severskou mytologii a vikingskou epochu, takže texty a koncept byly zaměřeny tímto směrem. Hudba byla docela jednoduchá, postavená na pomalých bicích, tvrdých kytarách a středověkých klávesových melodiích. Po dvou demo nahrávkách, které získaly v undergroundové scéně poměrně kladné ohlasy, Thyrfing podepsali v roce 1997 smlouvu s holandskou nahrávací společností Hammerheart Records. Své debutové album nahráli ve Stockholm's Sunlight Studio a bylo tentokrát hodně různorodé. Album bylo posléze vydáno v březnu 1998. Jejich druhé album, nahrané tentorkát v Abyss Studios, se ubíralo symfoničtějším směrem, ale stále mělo kořeny ve starším hudebním materiálu. Kvůli pozdějším vystoupením se ke kapele připojil Henke Svegsjö z Ancient Winds na druhou kytaru. Kapela si pochvalovala, jaká to byla skvělá volba a Henke byl pak brán jako plnohodnotný člen kapely. Znovu s pomocí Tommyho Tägtgrena bylo nahráno a v srpnu 2000 vydáno album Urkraft. Během toho samého roku jela kapela dvě mini-turné s Primordial a Shadowbreed v Holandsku, Belgii a Německu.
Na podzim roku 2001 se kapela zavřela do Dug-Out Studio se známým producentem Danielem Bergstrandem, aby nahráli dosud nejrozmanitější a nejvyzrálější album., Vansinnesvisor (česky Písně šílenství). Album vyšlo v červenci následujícího roku, s krásným obalem, který udělal Niklas Sundin, a bylo pro kapelu považováno za velký krok vpřed. S experimentálnějšími vokály, výraznými a jasnými songy, podivnými nástroji jako nyckelharpa (nástroj podobný niněře, také má klávesy, ale hraje se na něj smyčcem - pozn. překl.) a po domácku vyrobené perkuse, a s většinou textů ve Švédštině si kapela získala nové fanoušky a upevnila svoje postavení v žánru.
Aby podpořili nové album, odehráli Thyrfing během zimy dva koncerty ve Stockholmu (pro Freedom Call a Dismember), a odjeli menší turné v Beneluxu s kapelami Cruachan a Shadowbreed.
V roce 2003 následovala další živá propagační činnost, jako Generation Armageddon Festivaly (zahrnující Ancient Rites, Septic Flesh, Primordial, Blood Red Throne či Skyfire), 12-denní turné napříč Evropou a vystoupení na hlavním pódiu festivalů 2000 Decibel ve Švédsku a německém Wacken Open Air.
Thyrfing se 18. dubna 2005 zavřeli do EMI studios, aby nahráli své nové album, Farsotstider ("Čas moru"), jenž bylo vydáno 21. listopadu 2005.
V lednu 2006 kapela odjela své první americké turné, na Heathen Crusade metalfestu v Columbia Heights v Minnesotě bok po boku s Moonsorrow a Primordial.
13. března 2007 zveřejnila kapela na svých oficiálních stránkach, že se Thomas Väänänen (vokály) a Henrik Svegsjö (kytara) rozhodli opustit kapelu kvůli nedostatku motivace. Místo Thomase se vokálů ujme zakladatel a bývalý zpěvák Naglfar, Jens Rydén. Kapela se také rozhodla pokračovat dál jen s jednou kytarou.

AKTUÁLNÍ SESTAVA:
Jens Rydén -
vokály
Patrik Lindgren - kytara
Kimmy Sjölund - baskytara
Peter Löf - syntetizéry
Joakim Kristensson - bicí

Web: http://www.thyrfing.com/

Hector Berlioz - Fantastická symfonie; 5. věta - Sen o sabbatu čarodějnic

13. června 2008 v 23:22 | Nefi |  ...Sit, Watch & Learn =)
Mnoho lidí nemá rádo klasickou hudbu, nebo znají jenom Beethovena, Bacha, Mozarta apod. A přitom i v klasické hudbě existují i jiné klenoty.
Hector Berlioz je skladatelem období romantismu první poloviny 19. století. Jeho Fantastická symfonie vznikla, když se chtěl autor otrávit opiem, ale nedal si smrtelnou dávku, proto se mu jen zdál děsivý sen, ze kterého se nemohl probudit. V tomto transu mu ze snu vyvstala v hlavě celá symfonie. Hlavním hudebním motivem je v ní ztělesnění jeho milé. Symfonie má pět vět (Sny-vášně, Ples, Na venkově, Cesta na popraviště a Sen o sabbatu čarodějnic).
Tady je citace o 5. větě z wikipedie:
"Náš hrdina se vidí na sabbatu, obklopen strašidelnými stíny. Odněkud se ozývá šum, steny,výkřiky. Příjemná melodie (idée fixe) se ozve ještě jednou a pak ztrácí svůj půvab a křehkost a čím dál tím více nabývá na zrůdnosti. To jeho milá přišla na sabbat. Vítá ji
radostný křik. Připojuje se posléze k ďábelským orgiím. Náhle se ozvou pohřební zvony,
parodie na chorál Dies irae a společně s ním tanec čarodějnic. Symfonie je
zakončena bouřlivým finále
."

Sen o sabbatu čarodějnic má podle mě cosi do sebe, vidím v ní něco neobvyklého (např. v části s pohřebími zvony je o naprosta krása)

Posuďte sami:

Masters Of Rock se blíží!

9. června 2008 v 17:22 | Nefi |  !!Events!!
Tak se nám pomalu, ale jistě blíží festival Masters Of Rock!
Ještě zbývá měsíc a já už mám cestovní horečku XD Těžko říct jestli tomu nepřidává fakt, že zítra jedu se třídou na tři dny do Zubří :P
Každopádně letos je obsazení taky více než skvělý... Každý den se mám na co těšit :) I když musím uznat, že minulej rok to bylo kapánek lepší (taky mě to ještě doteď štve, že mi to nakonec nevyšlo).
Určitě chci vidět tyto kapely: Sonata Arctica, Korpiklaani, Apocalyptica, Within Temptation, Haggard, Avantasia, Sirenia, Amon Amarth, Tristania, My Dying Bride.
Akorát nevím jak to vyřeším s autogramiádama. Korpiklaani se podepisují ve čtvrtek mezi 16:20 a 16:50, což zasahuje až do začátku Sirenie, a už takhle asi neseženu dobrý místo v davu. A pak ještě poslední den je autogramiáda Sonaty Arcticy 17:45 - 18:15, což se bojím, že pokud budu chtít podpist, skončím až někde vzadu a to jsem plánovala tam stát co nejdýl, abych byla vepředu. S podpisem Withinů už jsem se rozloučila. Pro mě je důležitý, abych měla podepsanou finskou vlajku finskýma kapelama (no taky si tu finskou vlajku musím ještě koupit). Nevíte někdo jak to mám udělat? Máte někdo nějaký zkušenosti s tím jak dlouho mám jít čekat, abych byla potom vepředu?

Jinak na strankách Masters Of Rock (http://www.mastersofrock.cz) už zveřejnili program jak kapel tak autogramiád (což je asi z mého příspěvku logické že XD).

Týr - biografie

3. června 2008 v 0:17 | Nefi |  **Týr**
Týr jsou kapela z Faerských ostrovů a hrají kombinaci heavy metalu a folkové hudby, s velmi silnými progressivními elementy. Tématika jejich písní se točí téměř výhradně okolo severské tradice a mytologie. V roce 2006 podepsali smlouvu s rakouskými Napalm Records, do té doby vydávali u faerské nahrávací společnosti Tutl.
Počátek týr sahá až do ledna roku 1998. Heri Joensen se na párty v Kodani setkal se svým starým spoluhráčem Kárim Streymoyem. Joensen mu navrhl se sejít a trochu si zajamovat. Streymoy zpočátku odmítl, ale nakonec jeho nabídku přijal.
Brzy poté se k nim přidal další bývalý spoluhráč, basák Gunnar H. Thomsen, který tak z dua udělal trio. Začali tvořit muziku, která byla silně inspirována severskou mytololgií, faerskou tradiční hudbou a obecně heavy metalem. Podle frontmana kapely Heriho Joensena "Hudebmí mise Týr je zbořit zdi, které stojí mezi všemi odrůdami metalu, které se během let vytvořily. Power, doom, black, progressive, gothic, viking, folk, ethnic a epic metal. Tyto zdi a nahrávací společnosti nedělají nic jiného než že vnucují lidem určité předsudky,"
Název kapely pochází ze jména Týr, což byl severský bůh. Před kapelou Týr, zformovali Joensen a Thomsen v sedmnácti letech svou první kapelu. Říkali si Cruiser. Streymoy s nimi taky chvíli hrál. Později si změnili jméno na Wolfgang. I když ani s jednou kapelou nevydali žádné album, Wolfgang vytrvala až do roku 2000, což byla dost dlouhá doba na nahrání velkého počtu "tajnýchL songů, které jsou podle Joensena "docela připravené k vydání,"
Týr účinkovali na letošním ročníku Paganfestu v Evropě a Americe, s kapelou Ensiferum v čele. Ostatní kapely na turné byly Eluveitie a Turisas (na americké části turné), v Evropě se k nim potom přidali Korpiklaani a Moonsorrow.
Současné složení:
Heri Joensen
- zpěv, kytara
Terji Skibenæs - kytara
Gunnar H. Thomsen - baskytara
Kári Streymoy - bicí

Oficiální stránky: http://www.tyr.net/

Windir - biografie

1. června 2008 v 19:48 | Nefi |  **Windir**
Windir (v češtině Bojovník) je folk black metalová banda ze Sogndalu v Norsku. Kapela kombinuje black metal s norskou folkovou hudbou a mytologií. Skupina byla založena v roce 1994, ale nevydala žádné album až do roku 1997. Windir byl projektem zpěváka a multiinstrumentalisty jménem Terje "Valfar" Bakken.
Windir vydali za svých téměř deset let existence 4 alba, jedno od druhého komplexnější a úspěšnější. Kapela se rozpadla když Valfar zemřel na podchlazení uprostřed pohoří Sogndal, 14. ledna 2004.
Mnoho textů je psaných místním nářečím Sognamål.

VALFAROVA SMRT:
14. ledna 2004 se vydal Terje "Valfar" Bakken pěšky do své rodinné chaty ve Fagereggi. Když však vůbec nedorazil, zkontaktovala jeho rodina místní správní orgány a ti zorganizovali pátrací akci. 17. ledna bylo nalezeno Valfarovo tělo v Reppastølen, v údolí Sogndal. Zřejmě zaskočen špatným počasím a hlubokým sněhem, pokusil se vrátit zpět domů, ale cestou zemřel na podchlazení. Byl pohřben 27. ledna v kostele Stedje v Norsku. V březnu 2004 se Windir oficiálně rozpadli. Jako pocta Valfarovi bylo v roce 2004 vydáno kompilační album, "Valfar, ein Windir", které obsahuje i vyřazené a vzácné skladby. 3. září 2004 odehráli zbylí členové Windir v Oslu svůj poslední koncert na počest Valfarovi. Jako hosté vystoupily kapely Enslaved, Finntroll a Mindgrinder.
Tři ze zbylých členů pak založili kapelu Vreid, která pokračuje ve Valfarových ambicích jiným směrem.

Poslední sestava:
Valfar -
zpěv, akordeon a dodatečné nástroje
Hvàll (Jarle Kvåle) - baskytara
Steingrim - bicí
Sture Dingsøyr - rytmická kytara
Strom (Stian Bakketeig) - hlavní kytara
Righ (Gaute Refsnes) - klávesy

Oficiální stránky: http://www.windir.no