Within Temptation - biografie

8. srpna 2007 v 0:08 | Nefi
Within Tempation je metalová skupina z Holandska. Kapela byla založena v roce 1996 vokalistkou Sharon den Adel a kytaristou Robertem Westerholtem. Jejich styl je různě popisován jako symphonic metal a gothic metal, i když v jednom rozhovoru Sharon den Adel prohlásila, že spadají do symphonic rockového žánru.
Okamžitě po vydání jejich prvního alba, Enter se skupina stala významnou v undergroundové scéně. To jim vydrželo až do roku 2001, kdy se stali známí mezi širokou veřejností se singlem Ice Queen z alba Mother Earth, které dosáhlo 2. místa v žebříčcích. Od té doby kapela 4 roky za sebou vyhrála Conamous export prijs. Jejich další album, The Silent Force okamžitě dosáhlo první pozice v hitparádách. Jejich poslední album, The Heart Of Everything tohoto postu dosáhlo také okamžitě po vydání.

Dlouhodobí partneři Robert Westerholt (kytara) a Sharon den Adel (zpěv) začali se skupinou v roce 1996, krátce po té se k nim přidali Jeroen Van Veen na baskytaru, Michiel Papenhove na kytaru, Martijn Westerholt jako hráč na klávesy a Ivar de Graaf (bicí). Kapele byl brzy nabídnuta nahrávací smlouva, kterou na sklonku roku podepsali u DSFA Records a začali pracovat na svém prvním albu.
Enter, jejich debutové album, vyšlo v roce 1997. Album bylo přijato velmi dobře a kapela vystupovala na 4 koncertech po Holandsku, a poté byli pozváni, aby zahráli na Dynamo Open Air festivalu v Eindhovenu, jednom z největších nizozemských heavy metalových festivalů. Skupina završila rok 1997 vystupováním na svém prvním mezinárodním turné v Německu a Rakousku. Poté také ze skupiny odešel bubeník Ivar de Graaf, kterého nahradil Ciro Palma.
Hudba alba Enter byla velmi melodická a velmi závislá na rychlých klávesách, bicích a kytarových riffech. Vynikajícími jsou na tomto albu také smrtlené vokály Roberta Westerholta a členů Orphanage.
V roce 1998 skupina aktivně pokračovala v turné - jejich úspěch je povznesl až na hlavní podium na Dynamo Open Air 1998. I když Within Temptation nevydali žádný nový materiál (a v tu dobu ještě neměli plány na své druhé album), nakonec se rozhodli vydat EP The Dance.
Konečně pauza po turné, v roce 1999 byla velkou měrou pro kapelu hektickou dobou. Chopili se příležitosti vystavět vlastní studio, stejně tak jako k řešení osobních záležitostí, a další rok plánovali vrátit se do starých kolejí.
Rok 2000 byl pro kapelu významný, vrátili se k turné, hráli na třech holandských festivalech; Waterpop, Bospop a Lowlands. Krom toho začali pracovat na svém druhém albu, Mother Earth, které vyšlo v Nizozemí 1. prosince. Album se stalo hitem, získalo mnoho pozitivních recenzí a skvěle se drželo v holandských žebříčcích.
Kapela nejdřív vydala singl Our Farewell, který se v hitparádách nikdy neobjevil. Druhý singl z Mother Earth, Ice Queen, je považován za přelomový pro kapelu; v roce 2001 se v Nizozemí dostal na 4. místo, ale byl to jejich první singl, který se umístil na prvním místě, a to v Belgii. Úspěch přeskočil na Mother Earth, které pokračovalo v útoku na holandskou hitparádu, kde nakonec skončilo koncem roku 3.
Rok 2001 byl také ve znamení změn v osazenstvu kapely; Ruud Adrianus Jolie byl přidán jako druhý kytarista, jako nový bubeník se tu objevil Stephen van Haestregt a Martijn Westerholt (který trpěl následky infekční mononukleózy) byl nahrazen Martijnem Spierenburgem. Westerholt nakonec založil skupinu Delain.
Kapela v roce 2002 zas o něco rozšířila svou působnost koncertem ve Francii a dokonce koncertem v Mexico City. Dostali své první výnzamné ocenění, holandskou Stříbrnou Harfu. Svůj post si ještě víc upevnili vystoupením na velkém mezinárodním turné v roce 2003, kde podporovali Paradise Lost a re-edicí Mother Earth, u GUN Records, která vyšla ve více evropských zemích; album dosáhlo velkého úspěchu v Německu, kde se stalo platinovým a dosáhlo 7. místa v žebříčcích prodejnosti; re-edice singlu Ice Queen se také umístila skvěle v top 30. Země Beneluxu však jedna po druhé dostávaly jinou nahrávku, a to coververzi Running Up The Hill od Kate Bush. Skupina účinkovala na různých festivalech po Nizozemí a jejich DVD Mother Earth tour dostalo prestižní cenu Edison Award.
Plány skupiny na třetí album byly realizovány v roce 2004, vydáním The Silent Force 15. listopadu tohoto roku po celé Evropě. Album v produkci Daniela Gibsona se okmažitě vyhoupl na první místo v domovině kapely a vedlo si úspěšně i v mnoha evropských zemích. Na podporu své nahrávky vystupovala kapela na dalším velkém mezinárodním turné v roce 2005 s koncerty po celém kontinentu (včetně jejich prvního velkého koncertu ve Velké Británii, v Londýně) a speciálním koncertem v Dubaji. Stand My Ground a Memories, první singly z nového alba pokračovali v útoku skupiny na žebříčky prodejnosti a jejich úspěch vyvrcholil druhou cenou Edison Award. Stand My Ground bylo propagováno v traileru k filmu Krev jako čokoláda.
V lednu 2006 vyhráli Within Temptation Dutch Pop Prize (nejlepší holandský popový příspěvek) a Dutch Export Prize (nejlépe prodávaná holandský interpret mimo Nizozemí), které později dostali třikrát za sebou. Kapela také prohlásila, že je zaměstnána prací na dalším albu, které by mělo vyjít na podzim a že by měli začít hrát v dubnu na festivalech a krom toho se ke konci roku vydat na mezinárodní turné.
Nové album Withinů, The Heart Of Everything, bylo vydáno 9.března 2007 v Nizozemí a ve Spojených Státech vyšlo 24. července. Data vydání pro různé státy můžete shlédnout na jejich oficiální stránce na Myspace. Byly nahrány další dvě písně, "The Howling" a "Sounds Of Freedom" jako propagační materiál k videohře "The Chronicles Of Spellborn" a první z těchto písní, také "otevírá" album. Seznam písní byl zveřejněn 10. ledna 2007. Kapela se také v květnu poprvé objevila na severoamerickém turné, spolu s kapelou Lacuna Coil, aby propagovali severoamerické vydání jejich alba. Roadrunner Records také vydalo limitovanou edici EP The Howling, které bylo k dostání pouze v obchodech Hot Topic.
Album debutovalo jako 1. v top 100 prodejnosti alb v Holandsku, a stalo se tak druhou deskou, která dosáhla prvního místa. Bylo to také poprvé co se někdo z Holandska umístil v celosvětové hitparádě. Album dosáhlo 38. místa s 50,000 prodanými kopiemi za první týden. Dostalo se do top 10 v osmi zemích a do top 100 v 11 státech. K datu 30. března 2007 se alba prodalo 150,000 kusů.
První vydaný singl z tohoto alba byla píseň What Have You Done. Videoklip byl natáčen 12., 13, a 14. prosince v Koko klubu v Londýně a v CGI studiu ve Winsdoru. Objevil se tu jako host Keith Caputo ze skupiny Life Of Agony, který zpíval mužské vokály. Fanouškům bylo umožněno zůčastnit se natáčení videa, ačkoliv tato první verze kapelu zanechala nespokojenou. Krátce poté bylo pro píseň natočeno kompletně nové video. Song dosáhl 7. místa v Holandsku a 4. ve Finsku.
Druhý singl, vydaný v celé Evropě v červnu, byl Frozen. Video, natáčené v Rumunsku, poukazuje na zenužívání dětí a výnos z prodeje singlu půjde na dětskou charitu, Child Helpline International. The Howling byl vybrán, že bude ve Velké Británii vydán v digitální verzi, a bylo natočeno také nové video. Rozšířená verze singlu Frozen obsahuje nevydanou "Sounds Of Freedom", druhou píseň napsanou pro počítačovou hru The Chronicles Of Spellborn.
Within Temptation se krátce po evropském vydání The Heart Of Everything vydali na své první turné po USA jako podpora Lacuna Coil a vystupovali po boku In This Moment, Stolen Babies, The Gathering a Kylesa. Turné, přezdívané "The Hottest Chicks in Metla Tour 2007" ("Turné Nejkrásnějších Koček Metalu 2007") mělo velký úspěch a vyprodané koncerty Ve Virginii, New York City, San Franciscu a Los Angeles. Turné trvalo od 7. května 2007 v Louisville a končilo v Colorado Springs.
The Heart Of Everything bylo v Americe vydáno 24. června a singl What Have You Done se začal hrát v rádiích 2. června.
Jako podporu svého nového alba se Within Temptation rozhodli jet na podzim 2007 své první a poměrně krátké samostatné turné po Spojených Státech. Kapela plánuje hrát 13 koncertů, první z nich 5. září 2007 v Bostonu a poslední 23. září v Tempe, v Arizoně.

Současná sestava:
Sharon den Adel -
zpěv
Robert Westerholt - kytara
Ruud Adrianus Jolie - kytara
Jeroen van Veen - baskytara
Martijn Spierenburg - klávesy
Stephen van Haestregt - bicí

Web: http://www.within-temptation.com (mimochodem moc pěkně udělanej =))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký styl metalu upřednostňujete?

Heavy Metal 9% (59)
Power Metal 8.4% (55)
Speed Metal 2.7% (18)
Symphonic Metal 8.5% (56)
Gothic Metal 10.4% (68)
Doom Metal 2.4% (16)
Black Metal 14% (92)
Death Metal 6.7% (44)
Thrash Metal 3.2% (21)
Folk Metal 11.6% (76)
Viking Metal 5.8% (38)
Pagan Metal 3.1% (20)
Progressive Metal 2% (13)
Industrial Metal 2% (13)
Melodic Death 4.4% (29)
Něco jiného... 3.1% (20)
Metal neposlouchám 2.6% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama