Children Of Bodom - biografie

6. srpna 2007 v 18:53 | Nefi
Children Of Bodom je metalová kapela z Finska. Zařazení kapely k určitému žánru je sporné, ale obvykle je jejich styl popisován jako zkřížení melodic death metalu, melodic black metalu a power metalu. Název kapely je odvozen od vražd u jezera Bodom.
Texty jejich songů jsou psané v angličtině a nejčastěji se týkají smrti/zubaté, osobních sporů, války a vražd u jezera Bodom. Na novějších albech lze pozorovat změnu textů na více nepřátelské (písně jako "You're Better Off Dead" a "In Your Face") a také přímočařejší heavy metalový styl.
Kapelu založili v roce 1993 kytarista Alexi "Wildchild" Laiho a bubeník Jaska Raatikainen pod názvem IneartheD. Oba muzikanti se znali už od dětství a sdíleli zájem o heavy metalovou muziku, obzvlášť o death metalové kapely jako Stone, Entombed a Obituary. Počáteční složení skupiny doplnil basák Samuli Miettinen. IneartheD nahráli své první demo nazvané Implosion Of Heaven, během srpna téhož roku.
Samuli byl hlavním autorem textů kapely po dva roky kdy působil v IneartheD, ale jeho rodina se v roce 1995 přestěhovala do Spojených Států, takže pro něj bylo nemožné dále setrvávat ve skupině. Jeho poslední příspění k IneartheD byly texty k jejich druhé demonahrávce, Ubiquitous Absence of Remission. Poprvé tu byly včleněny do jejich písní také klávesy. Aby toho dosáhli, nahráli Alexi a Jaska klávesy každý zvlášť a až poté byly namixovány nahrané stopy s ostatními nástroji. Alexi, který předtím pouze skládal melodie převzal roli textaře kapely.
V tom čase hrál Jaska na lesní roh v místním souboru a na zkoušce potkal Alexandera Kuoppalu, který hrál na trumpetu, ale byl také velmi zdatným kytaristou. Proto byl Alexander krátce po nahrání druhého dema vyzván, aby se k IneartheD přidal jako rytmický kytarista.
Basák, kterého kapela vybrala jako náhradu za Samuliho byl Henkka "Blacksmith" Seppälä, kterého znali Alexi a Jaska už z dřívějška ze školy. Krom hraní na baskytaru se Henkka také často uplatňoval jako zpěvák doprovodných vokálů. Kapela si také najala hudebníka, který se specializoval na klávesy, jeho jméno bylo Jani Pirisjoki. Oba se přidali k IneartheD na začátku roku 1996.
V tomto novém složení pokračovali InhearteD v nahrání třetího dema s názvem Shining. Toto demo už nezapůsobilo na nahrávací společnosti jako předchozí a ani o kapelu nikdo neprojevil zájem. Navzdory jejich úsilí byl o jejich hudbu jen malý a zájem a dosáhli jen toho, že hráli pár místních koncertů. Jako poslední pokus se kapela rozhodla nahrát nezávislé album, které si sami financovali. Vzhledem k tomu, že ani jeden z muzikantů neměl na začátek moc peněz, byl to odvážný tah.
Alexi chtěl udělat klávesy více efektivnější, ale Pirisjoki se nezúčastňoval zkoušek; tak byl nahrazen Jaskovým přítelem, talentovaným pianistou Jannem "Warman" Wirmanem.
Janne byl složkou, která předtím IneartheD chyběla. Jeho přítomnost umožnila skupině osvojit si styl, ktrerý později charakterizuje Children Of Bodom. S ním skupina v roce 1997 úspěšně nahrála své první album. Předpokládalo se, že jejich debut, Something Wild, bude vydán u malého belgického labelu, ale druhý zpěvák Thy Serpent, Sami Terenzt získal přes Alexandra kopii alba, oba pracovali tehdy pro stejnou společnost. Krátce poté co IneartheD podepsali tento kontrakt, začal se o ně náhle zajímat boss Spinmefarm Records a upsal je k celostátnímu vydání alba. Druhá smlouva byla pro kapelu atraktivnější, protože belgická společnost jim neposkytla žádnou pomoc ohledně faktu, že si měli album distribuovat a prodávat sami.
Od kapely byl žádán nový název, aby se mohli angažovat u Spinefarm Records. Kontrakt s belgickým labelem už byl podepsán pod názvem IneartheD. Odpověď na tento problém přišel tak, že členové skupiny hledali vhodná jména v jejich místním telefonním seznamu. Když narazili na Jezero Bodom, uvědomili si, že je to úderný název, za kterým se skrývá zajímavý příběh. Byl vytvořen dlouhý seznam možných názvů, které obsahovaly slovo Bodom až vybrali Children Of Bodom.
Za účelem propagace jejich nadcházejícího alba, Something Wild, zahajovala kapela koncem roku 1997 jeden z koncertů symphonic black metalových Dimmu Borgir. Jejich dalším úspěchem bylo, když k nim přišel zástupce Nucelar Blastu a umožnil jim smlouvu na vydání alba v Evropě, smlouvu, která měla začínat následující rok.
Something Wild bylo oficiálně vydáno v listopadu 1997 a za propagačním účelem kapela nahrála videoklip k písni "Deadnight Warrior". Režíroval jej Mika Lindberg a mělo nízký orzpočet, jen 1000 Eur. Využívalo jednoduché scenérie, která se skládala zásadně z venkovního prostředí po sněhové bouři. Kapela hrála pár hodin v noci, kdy se průměrná teplota pohybovala kolem mínus 15 stupňů Celsia.
I když je Alexi velice kritický k veškeré hudbě, kterou napsal, poznamenal, že Something Wild nemá rád nejvíc ze všech jejich alb. Během nahrávání tohoto alba se Alexi pokusil napodobit styl jednoho ze svých idolů, Yngwieho Malmsteena, a tak je Something Wild považováno za jedno z nejtechničtějších alb, které CoB vydali.
První evropské turné Children Of Bodom začalo v únoru 1998. Hráli společně s kapelami jako Hypocrisy, The Kovenant nebo Agathodaimon, ale trpěli z absence Janneho, který se připravoval na dokončení svých studií. Na turné byl nahrazen pianistou Ernem Siikavirtou.
O pár měsíců později nahrála kapela sva nové songy, "Towards Dead End" a "Children Of Bodom". Později byly zahrnuty v kompilaci od Spinefarm Records, která se po vydání držela na vrcholu finských hitparád po 8 týdnů. Na konci srpna hrála kapela na koncertu v Rusku poprvné naživo píseň "Forevermore". Ta byla později přejmenována na "Downfall".
Druhé turné po Evropě nastalo v srpnu toho samého roku, ale Janne nebyl znovu schopen s nimi vystupovat. Alexiho tehdejší přítelkyně, Kimberly Goss (ze Sinergy, a dřív i z Dimmu Borgir, Ancient a Therion) se tenktokrát ujala kláves. Na konci turné pozvala Kimberley Alexiho, aby se přidal ke kapele Sinergy, která byla tenkrát ve svém počátečním stadiu.
Druhé album, Hatebreeder, bylo nahráno mezi koncem roku 1998 a začátkem 1999. Původně bylo nazváno Towards Dead End, ale ještě ve studiu se členové kapely rozhodly pro nynější název. Aby ještě více napnuli celé Finsko, vydali dva týdny před vydáním alba singl "Downfall". Singl byl doprovázen novým videoklipem, znovu v režii Miky Lindbega. Hatebreederse nakonec umístil na vrcholu ževříčků v mnoha evropských zemích.
V červenci 1999 umožnil úspěch singlu Downfall i alba Hatebreeder, aby Children Of Bodom spolu se Sinergy a veterány In Flames hráli tři koncerty v Japonsku. Během dvou těchto koncertů bylo nahráno živé album Tokyo Warhearts, v němž se skupině podařilo úspěšně upravit a zlepšit své písně, což byl důležitý úspěch pro kapelu, která vydala zatím jen dvě alba. Podle jejich přání, nebyly nahrávky z koncertu nijak upravovány.
Pro svou další nahrávku se Children Of Bodom rozhodli využít Abyss studio Petera Tägtgrena ve Švédsku, narozdíl od finského Astia-studio Anssiho Kippoa, v kterém nahráli všechny své předchozí alba, včetně dem IneartheD. Kapela napsala pro album osm nových písní a ve studiu se rozhodli zalčenit tam i extra píseň, která byla zkomponovaná narychlo a obsahovala text napsaný Alexim; tato písň nakonec dostala jméno "Kissing The Shadows". Kapela dala novému albu název Follow The Reaper a nahrávání proběhlo mezi sprnem a zářím 2000; album bylo celosvětově vydáno v roce 2001. Krátce poté byl natočen videoklip k písni "Everytime I Die", který režíroval Fin Tuukka Temonen.
V únoru 2002 začali Children Of Bodom psaát písně pro své nadcházející album s názvem Hate Crew Deathroll. Následovalo nahrávání během měsíce srpna a album vyšlo v lednu 2003 ve Finsku. Na vrcholu finských hitparád se udrželo celkem 3 týdny a poté se stalo první zlatou nahrávkou kapely, ačkoliv všechna jejich alba časem dosáhly tohoto statusu, a Follow The Reaper se stalo dokonce platinovým.
3. ledna 2003 se ve finském klubu Tavastia pořádlo Finnish Metal Music Awards. Hlasování bylo otevřené všem metalovým fanouškům a bylo prezentováno v mnoha médiích, které spolupracovaly s organizátory této události. Children Of Bodom zíksli ocenění jako Finská Kapela Roku.
První světové turné Children Of Bodom začalo v roce 2003 a trvalo až do konce 2004. Na turné bylo mnoho vyprodaných koncertů a kapela si upevnila svůj status v Severní Americe, ale bylo také doprovázeno neočekávaným oznámením: Alexander se rozhodl skončit s Children Of Bodom z osobních důvodů právě urpsotřed turné bez jakéhokoliv předchozího varování. Kapela jako náhradu za Alexandera vybrala kytaristu kapely Griffin, Kaie Nergaarda, ale ten odmítl. A tak Alexiho kolega ze Sinergy, Roope Latvala (zakládající člen Stone, jedné z kapel, která započala pohyb ve finském heavy metalu) dočasně nahradil kytaristu než kapela najde stálé řešení. Tato formace se poprvé představila v Moskvě, 16. srpna.
Po úspěšném ukončení turné s Latvalou - který tehdy zaujal trvalý post ve skupině - se Children Of Bodom ubrali k nahrání a vydání EP Trashed, Lost And Strungout a singlu In Your Face, který obsahoval písně z jejich nadcházejícího alba a coververzi písně Britney Spears "Ooops!... I Did It Again" jako vtip. Na sklonku roku 2005 vyšlo album Are You Dead Yet? na kterém se objevil styl odlišný od toho, co kapela prezentovala ve svých dřívějších pracích. Jednodušší a tvrdší kytarové riffy byly včleněny do hudby Children Of Bodom stejně jako elementy z industriální hudby. Reakce fanoušků na album byly různé; ačkoliv album doshálo největšího komerčního úspěchu kapely. Ve Finsku se stalo zlatým a dosáhlo prvního místa ve finských hitparádách, 16. v Německu, 16. ve Švédsku a 17. v Japonsku. Dalším, co kapela vydala byl DVD-singl In Your Face, který obsahoval videoklip, video z backstage a živou nahrávku písně "Sixpounder" na Wacken Open Air festivalu v roce 2004.
Živé DVD s názvem Chaos Ridden Years - Stockholm Knockout Live bylo vydáno 5. prosince 2006. Obsahovalo nahrávku z koncertu, který hráli 3.února 2006, ve Stockholmu, ve Švédsku a obsahovalo 90 minut živého materiálu. "Chaos Ridden Years" poukazuje na dokument obsahující rozhovory se členy kapely o historii CoB a videa z turné. Obsahovalo také všechny oficiální videoklipy, které kdy kapela vydala kromě "Needled 24/7" promo verze.
Kytarista Alexi Laiho byl časopisem Metalhammer zvolen za nejlepšího světového kytaristu roku 2006.
V červnu 2006 se kapela pustila do jednoho z jejich největších turné: The Unholy Alliance tour, kde hráli spolu se Slayer, Lamb Of God, Mastodon, In Flames a Thine Eyes Bleed. Kapely procestovaly během červa a července USA a během října a listopadu Evropu.
31. ledna 2007 Alexi Laiho uklouzl na bowlingové dráze poté co nešťastně stoupl za plnou čáru. Narazil tvrdě do zdi a zlomil si levé rameno. To mu znemožnilo hrát na kytaru po dobu 6ti týdnů. Kvůli tomuto incidentu museli Children Of Bodom zrušit své první vystoupení a festivaly tohoto roku, na kterých měli být hlavními hvězdami.
31. března 2007 byla jejich oficiální stránka aktualizována o infromace o Alexiho stavu. I když jeho rameno nebude takové jako předtím, rychle se zahojilo. Jeho hraní na kytaru by touto nehodou nemělo nijak utrpět. A jako bonus skupina prohlásila, že už mají napsaných několik písní pro nové album a doufají, že se do studia dostanou někdy koncem roku 2007.
Children Of Bodom byli vybráni jako náhrada za Velvet Revolver na nadcházejícím Monsters of Rock festivalu. Budou hrát na stejném pódiu jako třeba Ozzy Osbourne nebo Megadeth.

Současné složení:
Alexi Laiho -
zpěv, kytara
Roope Latvala - kytara
Janne Wirman - klávesy
Henkka Seppälä - baskytara
Jaska Raatikainen - bicí

Web: http://www.cobhc.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký styl metalu upřednostňujete?

Heavy Metal 9% (59)
Power Metal 8.4% (55)
Speed Metal 2.7% (18)
Symphonic Metal 8.5% (56)
Gothic Metal 10.4% (68)
Doom Metal 2.4% (16)
Black Metal 14% (92)
Death Metal 6.7% (44)
Thrash Metal 3.2% (21)
Folk Metal 11.6% (76)
Viking Metal 5.8% (38)
Pagan Metal 3.1% (20)
Progressive Metal 2% (13)
Industrial Metal 2% (13)
Melodic Death 4.4% (29)
Něco jiného... 3.1% (20)
Metal neposlouchám 2.6% (17)

Komentáře

1 ashlee ashlee | 6. srpna 2007 v 18:53 | Reagovat

Prosím hlasuj pro Ashley

http://mimunek.blog.cz/0708/soutez-o-nej-blog-hlasujte-pro-sveho-favorita

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama