Sonata Arctica - biografie

26. července 2007 v 22:27 | Nefi |  **Sonata Arctica**
Sonata Arctica je finská power metalová skupina z městečka Kemi, založená v roce 1996. Jejich pozdější alba (zejména Unia) jsou často považovány i za součást progressivně metalového žánru.
Kapelu založili Tony Kakko, Jani Liimatainen, Marko Paasikoski, Tommy Portimo a Pentti Peura v Kemi v roce 1996. Původně se jmenovali Tricky Beans, hráli spíše hard rock než power metal, který jim zajisitl slávu. Během jejich rané kariéty nahráli tři dema, které nikdy neposlali žádné nahrávací společnosti - Friend 'till The End, Agre Pamppers a PeaceMaker.
V roce 1997 si skupina změnila jméno na Tricky Means, a od té doby až do roku 1999 byl jejich styl ovlivňován a nakonec se drasticky změnil, velký důraz se začal klást na klávesové melodie, spoléhal se na snadno rozpoznatelné rytmické linie a také se opíral o falsetta a tenorový hlas, ještě k tomu Marko Paasikoski opustil skupinu. Tony prohlásil, že změna soundu byla ovlivněna spřátelenou finskou power metalovou skupinou Stratovarius.
V roce 1999 nahrála kapela demo s názvem FullMoon v Tico Tico Studios v Kemi, což byla jejich úplně první skutečně metalová nahrávka. Kapela sestávala ze zpěváka a klávesáka Tonyho Kakka, kytaristy Janiho Liimatainena, basáka Janneho Kivilahtiho a bubeníka Tommyho Portima. Demo poslal kámoš skupiny Spinefarm Records a brzy následovala nahrávací smlouva, během níž si skupina změnila jméno na Sonata Arctica.
Později v tomtéž roce byl vydán první singl Sonaty Arcticy, s názvem UnOpened. V týdnu, kdy byl singl vydán se dostal do TOP 20 žebříčku prodejnosti a brzy poté už kapela před vydáním svého debutového alba uzavírala smlouvy s nahrávacími společnostmi po celém světě. Debut Ecliptica dorazil na pulty obchodů koncem roku 1999 a album bylo vydáno celosvětově, od specializovaného tisku se dočkalo pobouřené kritiky.
Tony Kakko se poté rozhodl zaměřit se na zpěv a začal hledat pro Sonatu Arcticu nového klávesáka; Mikko Härin (bývalý člen Kenziner) byl nakonec vyzván na tento post.
Na začátku roku 2000 byla Sonata Arctica vybrána, aby podporovala slavnou skupinu Stratovarius na jejich evropském turné. Marko Paasikoski se po turné vrátil do kapely jako hráč na basu v důsledku odchodu Janneho Kivilahtiho.
Od konce roku 2000 do konce 2001 skupina skládala a nahrávala své další album - Silence - , které vyšlo v červnu 2001. Následoválo rozsáhlé turné, které zahrnovlao koncerty v celé Evropě (společně s Gamma Ray) a Japonsku. V roce 2002 udělala Sonata Arctica svůj první nájezd na Ameriku koncerty v Brazílii a Chile. Podle někerých muzikantů ze skupiny to bylo jedno z jejich nejlepších dosavadních turné - další bylo japonské turné v roce 2003. Živé album s názvem Song Of Silence vyšlo ještě tentýž rok (2002) a skládalo se z koncertů z turné v Japonsku.
Na konci roku 2002 odešel od skupiny Mikko Härkin z osobních důvodů. Jejich třetí album - Winterheart's Guild - bylo nahráno s pomocí ostříleného klávesaká Jense Johanssona ze Stratovarius, který nahrál klávesová sóla, zatímco Kakko se postaral o základní melodie. Album vyšlo v roce 2003.
V zápalu hledání nového klávesáka dostala kapela mnoho nabídek a dva z kandidátů byli pozváni na zkoušku. Jelikož si byli dobře vědomi schopností kandidátů, rozhodla se kapela vybrat novéího člena na základě charakteru. Za tímto účelem strávili noc popíjením s každým z uchazečů, aby zjistili, který by nejlépe padl k cahrakteru a mentalitě kapely. Nakonec byl vybrán Henrik Klingenberg a ke skupině se připojil včas na to, aby se účastnil turné, které následovalo po vydání Winterheart's Guild. Většina koncertů na turné bylo vyprodaných.
Začátekm roku 2004 byla kapela vybrána, aby zahájila japonské turné IronMaiden. A k tomu se ještě Tommy Portimo stal otcem; jeho žena porodila v březnu holčičku.
Reckoning Night bylo nahráno za tři měsíce a vydáno bylo v říjnu 2004. Jak singl tak EP k tomuto albu se umístily na vrcholu finské hitparády a udržely se tam více než šest týdnů. Následovalo propagační turné, ale Sonatu Arcitcu pozvali populární Nightwish, aby se připojili k jejich evropskému turné, což byla změna plánů. Koncerty, které následovaly byly hrány pro obecenstvo, které čítalo přes deset tisíc lidí.
Na začátku roku 2005 vyzvali Nightwish Sonatu, aby zahajovali jejich severoamerické turné. Toto turné bylo nakonec zrušeno, ale členové Sonaty Arcticy se stejně rozhodli jet krátké turné, které se skládalo z koncertů v Kanadě a USA.
Skupina pak vydala živé CD a DVD, které nazvali For The Sake Of Revenge, a nahráli ho v Tokiu v únoru 2004 a vydali v roce 2006. Hned na to vydalo Spinefarm Records kompilaci, aby vytřískalo z kapely ještě co nejvíc, protože ti změnili label. Kompilace nese název The End Of This Chapter, a vyšlo v sprnu 2005 v Japonsku a v květnu 2006 v Evropě.
Je také v plánu počítačová hra založená na postavách Sonaty Arcticy a jejich hudbě. Hra se bude jmenovat Winterheart's Guild, jako jejich album. Vyvinou ji Zelian Games a bude to akční RPG stylem někde mezi Fallout a Diablo. Další detaily nebo datum vydání nejsou zatím k dispozici, ale demo bylo ukázáno na Lipské konferenci vidoher v roce 2006, s Henrikem Klindenbergem, jako postavou, za kterou se dalo hrát.
Od prosince 2006 začala kapela nahrávat své pátí album, Unia. Album vyšlo 25. května 2007. První singl, Paid In Full, byl vydán 27. dubna 2007. Zajímavé je, že obal alba Unia obsahuje stěží rozeznatelný obraz lidských vlasů a očí, které se dívají skrz prasklinu na pozadí v pravém dolním rohu. Je to pravděpodobně odkaz na osobu z písně Caleb na tomto albu.
Skupina bude hlavní hvězdou festivalu ProgPower USA VII, v říjnu 2007.
2. března 2007 zveřejnil kytarista Jani Liimatainen na oficiálních stránkách kapely, že nebude hrát na koncertech během finské jarního turné. Je to kvůli faktu, že musí vykonat "občanskou povinnost" pro svou zemi. Jako náhrada za Janiho bude hrát na jarních koncertech Elias Viljanen.

Současné složení:
Tony Kakko
- zpěv a klávesy na albech Ecliptica, Winterheart's Guild a Unia
Jani Liimatainen - kytara
Marko Paasikoski - baskytara
Tommy Portimo - bicí
Henrik Klindenberg - klávesy

Web: http://www.sonataarctica.info
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký styl metalu upřednostňujete?

Heavy Metal 9% (59)
Power Metal 8.4% (55)
Speed Metal 2.7% (18)
Symphonic Metal 8.5% (56)
Gothic Metal 10.4% (68)
Doom Metal 2.4% (16)
Black Metal 14% (92)
Death Metal 6.7% (44)
Thrash Metal 3.2% (21)
Folk Metal 11.6% (76)
Viking Metal 5.8% (38)
Pagan Metal 3.1% (20)
Progressive Metal 2% (13)
Industrial Metal 2% (13)
Melodic Death 4.4% (29)
Něco jiného... 3.1% (20)
Metal neposlouchám 2.6% (17)

Komentáře

1 Nicholette Nicholette | 17. dubna 2009 v 0:10 | Reagovat

Janni uz s nimi bohuzel nehraje :(

2 Nefi Nefi | E-mail | Web | 17. dubna 2009 v 16:54 | Reagovat

[1]: Jani byl opravdu skvělej a kapele seděl, ale po tom, co jsem minulé léto viděla na Masters musím říct, že Elias je opravdu sympaťák:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama