Cradle Of Filth - biography

13. dubna 2007 v 23:15 | Nefi
Cradle Of Filth pocházejí Velké Británie. Jejich styl zní každému jinak, nejčastěji se uvádí black metal, pak exitují i označení symphonic black metal, extrémní gothic metal, melodic black metal, satanic metal, vamypric metal, speed metal, death metal, brutal death metal, melodic death metal nebo horor metal. Sám Dani Filth však nazývá styl kapely prostě heavy metal.
Kapela byla založena v roce 1991. Jejich první tři roky byly ve znemní nahrání 4 dem, uprostřed chaotických změn v sestavě skupiny, které jsou od těch dob časté (kapela měla obvykle kolem půl tuctu členů, ale můžou se pyšnit více než 20 muzikanty ve své historii). Skupina nakonec uzavřela smlouvu s Cacophonoous Records a jejich debutové album The Principle Of Evil Made Flesh bylo také prvním počinem pro nahrávací společnost, která jej vydala v roce 1994. I když kvůli podmínkám smlouvy byli nuceni nahrát co nejkvalitnější dema, přesto bylo album pouze řídkou a nevyvinutou verzí toho, co přišlo potom. Zahrnujíc i vokály zpěváka Daniho Filtha se zvláštním "bručením" trochu podobným stylu, který později vyvinul. Album včak bylo dobře přijato a dokonce si nedávno,v červnu 2006, našlo cestu do top desítky hitparády Metal Hammeru nejlepších metalových alb za poslendích 20 let.
Vztahy Cradlů s Cacophonous však brzy vychladly; skupina je nařkla ze smluvní a finanční korupce. Soudní řízení zabralo většinu roku 1995. Kapela nakonec uzavřela smlouvu s Music For Nations v roce 1996 po ještě jednom smluvně zavázané nahrávce u Cacophonous r. : EP V Empire, které bylo narychlo nahráno jako únikový plán společnosti. Navzdory okolnostem jeho vydání bylo V Empire, stejně Jako Principle, nadšeně přijato rozrůstající se fanouškovskou základnou. Měl to být jen "rituál složený z šestí částí o délce čtyřiceti minut" (jak dosvědčuje zadní obal), ale ta hrstka písní byla pouze běžnými věcmi živé sestavy skupiny. Znamenalo o i debut Sarah Jezebel Devy, která nahradila Andreu Meyer; první ženskou zpěvačku skupiny se svým stylem "satanského znalce". Deva se objevila na každém jejich následujcícím albu i turné, ale nikdy nebyla považována za plnohodnotného člena skupiny. Také účinkovala s The Kovant, Therion a Mortiis a byla lídrem svého vlastního Angtoria projektu.
Dusk... And Her Embrace následovalo ten samý rok: kritikou uznávané, přelomové album, které výrazně rozšířilo řady fanoušků v Evropě i zbytku světa. Koncepční album založené především na vampýrismu a výhradně (ačkoliv volně) na dílech Sheridana Le Fanu, jejich ůvodní album pro Music For Nations určilo tón toho, co bylo poté. Hodnocení alba poprvé soupeřilo s ambicemi kapely, zatímco umění Daniho hlasu se vyšplhalo do extrému.
Stále efektnější vystoupení na pódiu na evropském turné v roce 1997 pomohlo COF udržet se v povědomí veřejnosti, také i jejich rozrůstjící se řádkou ožehavého zboží; v neposlední řadě notoricky známé triko zobrazující masturbující jeptišku vepředu a slogan "Ježíš je piča." napsaný velkými písmeny na zadní straně.Hrstka fanoušků stála před soudem nebo dostala pokutu za to, že tohle triko nosili na veřejnosti a někteří členové skupiny na sebe u některých lidí negativně zapůsobili, když si vzali stejná trika s nápisem "Miluju Satana" do Vatikánu. Alex Mosson, Lord Probošt Glasgow v období 1999-2003 nazval trička (iv důsledku chování kapely) jako "zvrácená a urážlivá". Kapela s tím souhlasila a použila tuto větu znovu na zadním obalu DVD z roku 2005 Peace Through Superior Firepower.
Hvězda Cradle Of Filth v roce 1998 stále stoupala, například Dani začal psát svůj dlouhotrvajcíí "Dani's Inferno" sloupek pro Metal Hammer, a kapela se objevila v dokumentární sérii BBC Living With the Enemy (na turné s fanouškem a jeho nesouhlasící matkou a sestrou) a vydali své třetí album Cruelty And The Beast. Plně zrealizované koncepční album založené na legendě o "Krvavé hraběnce" Alžběte Bathoriové, se mohlo pyšnit obsazením Ingrid Pittové v komentářích ústy hraběnky: byla to role, kterou již předtím hrála v Hammerově filmu z roku 1971, Hraběnka Drákula. Album se stalo v USA debutovým a Dani o něm v roce 2003 tvrdil, že je to album na které je nejvíce pyšný, i když připustil, že je nespokojený s kvalitou zvuku.
Další rok pokračovala kapela hlavně v turné, ale vydali svůj první videoklip. PanDaemonAeon a k tomu také EP, From The Cardle To Enslave. Video, naplněné nápadnou nahotou a prolitou krví, režíroval Alex Chandon, který pokračoval v práci i na pozdějších promo klipech a i na filmu Cradle Of Fear. Své čtvrté studiové album vydala kapela na Halloween roku 2000. Midian byl zčásti založen na románu Clive Barkera, Cabal - Noční rasa a následující filmové adaptaci s názvem Nightbreed. Stejně jako Cruelty And The Beast, hostoval i na tomto albu vypravěč, tentorkrát Doug Bradley, který hrál ve výše zmíněném filmu Nightbreed, ale známý je spíše jako Pinhead z filmů Hellraiser ("No tears please. It's a waste of good suffering...") a objevil se i na pozdějších albech Nymphetamine a Thornography. Video k "Her Ghost In The Fog" se začalo často objevovat na MTV2 a ostatních metalových stanicích, a píseň se dostala i na soundtrack k vlkodlačímu filmu Moje Sestra Vlkodlak. Midian utvořil trhlinu v názorech fanoušků a s časem se jen zvětšovala: kapela se dostala k novým komerčním výšinám, což vyvolalo protesty od prvních alb věrných fanoušků, kteřím mluvili o tom, že jde jen o to, aby se vše dobře prodalo.
Nejdelší pauza mezi alby Cradle Of Filth byla pro kapelu vlastně hektickým časem. Bylo vydáno Bitter Suites To Succubi (2001), pod vlastním labelem kapely, "Abracadaver". Byla to směs 4 nových songů, tří znovu nahraných z alba The Principle Of Evil Made Flesh, dvou instrumentálních písní a coververze The Sisters Of Mercy, "No Time To Cry". Album, stylisticky podobné Midianu, je unikátem mezi tvorbou Cradle Of Filth, protože se na něm podílí kapela v úplně stejné sestavě jako na předchozím, ale obecně je považováno za EP a často i přehlíženo. Následující náhradě v podobě alba se zformovala do "best of" balení Lovecraft and Witch Hearts a živého alba Live Bait For the Dead. Nakonec si kapela (hlavněš Dani) udělala čas, aby se objevila ve filmu Cradle Of Fear zatímco jednali o podepsání smlouvy se Sony Music. Damnation And A Day dorazilo na pulty obchodů v roce 2003. Sony ještě více podpořilo ambice kapely, takže se konečně nahrávalo s orchestrem (Budapest Film Orchestra a Sbor nahradili rafinované syntetizéry na předchozích albech) a tak se stalo, že COF hráli pouze na jednom albu plnohodnotný symphonic metal. Damantion obsahovalo také doposud nesložitější kompozice, předčilo dřívější alba o dobrých 20 minut a vážou se k němu i dvě velmim populární videa: Švankmajerem ovlivněný Mannequinne a Babalon AD (So Glad For The Madness), založené na Pasoliniho neslavném filmu Saló. Zhruba polovina alba šlápla do koncepčního území Johna Miltona z Paradise Lost - showing the events of the Fall Of Man through the eyes of Lucifer (ukazuje události Pádu Člověka očima samotného Lucifera) - zatímco zbytek obsahuje nezávislé songy jako poklona kapele Nile v podobě písně "Doberman Pharaoh" a výše zmíněné "Babalon AD"; ve vztahu k Aleisteru Crawleymu. Jelikož kapela cítila, že prvotní zájem Sony opadl, přešli sotva po roce ke Spinefarm Records.
Album z roku 2004, Nymphetamine, bylo prvním albem od dob The Principle Of Evil Made Flesh, které se netočilo kolem žádného překlenujícího konceptu. Basák skupiny, Dave Pybus, ho popsal jako "směs různých prvků z alb Damnation a Cruelty se staronovou říznou melodií, sboristy a krutou podivností krutě plivající do misky," Rostoucí přijetí COF hlavním hudebním proudem vyvrcholilo tím, že titulní píseň alba byla nominována na cenu Grammy, ale coververze Cliff Richardovy "Devil Woman" na speciální edici alba Nymphetamine moc nepřesvědčila pomlouvače skupiny o její bezúhonnnosti.
Nejnovější album, Thornography, vyšlo v říjnu 2006. Podle Daniho Filtha, název "reprezentuje posedlost lidstva hříchem a sami sebou... Sklon k sebepoškozování nebo něčemu stejně špatnému... Šílenství." Ve věci hudebního směřování alba řekl Filth magazínu Revolver: "Neříkám, že je to 'experimentální', ale rozhodně testujeme kolik toho nejvíc dokážeme... Dost písní je hodně rytmických - skoro thrashové - ale jsou také velmi chytlavé," Výtvarná práce Samuela Araye, která se nachází vlevo, je upravenou verzí předchozího obalu alba, který se zdál příliš sporný, a tak byl v květnu 2006 nahrazen novým, ale několik alb vyšlo ještě se starým obalem. Thornography přijala veřejnost podobně jako Nymphetamine, album nastřádalo hodně pozitivních recenzí, ale nadzvedlo pár lidí ze židle coververzí písně kapely Heaven 17 "Temptation" (kde se objevila jako host zpěvačka Dirty Harry), což bylo vydáno krátce před albem jako digitální singl spolu s videkolipem.
Dlouholetý bubeník Adrian Erlandsson v listopadu 2006 odešel ze skupiny.Podle oficiální tiskové zprávy Roadrunner, odešel Erlandsson s úmyslem načerpání energie pro jeho dva další projekty, Needleye a Nemheim: "Užil jsem si čas u COF, ale teď je čas pohnout se kupředu. Cítím, že odcházím právě na vrcholu, protože Thronography je zatím naše nejlepší album,"

Současné složení:
Dani Filth - zpěv
Paul Allender - kytara
Charles Hedger - kytara
Dave Pybus - baskytara
Martin Škaroupka - bicí
Sarah Jezebel Deva - doprovodné vokály
Rosie Smith - klávesy na koncertech

Web: http://www.cradleoffilth.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký styl metalu upřednostňujete?

Heavy Metal 9% (59)
Power Metal 8.4% (55)
Speed Metal 2.7% (18)
Symphonic Metal 8.5% (56)
Gothic Metal 10.4% (68)
Doom Metal 2.4% (16)
Black Metal 14% (92)
Death Metal 6.7% (44)
Thrash Metal 3.2% (21)
Folk Metal 11.6% (76)
Viking Metal 5.8% (38)
Pagan Metal 3.1% (20)
Progressive Metal 2% (13)
Industrial Metal 2% (13)
Melodic Death 4.4% (29)
Něco jiného... 3.1% (20)
Metal neposlouchám 2.6% (17)

Komentáře

1 Emppu Emppu | E-mail | Web | 7. srpna 2007 v 10:53 | Reagovat

Nefi, dej sem prosim tě víc o Cradlících:-)

2 Nefi Kuolema Nefi Kuolema | E-mail | Web | 7. srpna 2007 v 13:45 | Reagovat

to Emppu: bude bude, až dodělám u všech kapel biografii (chybí mi jen WT) tak sem dám diskografii, klipy a fotky ;)

3 Emppu Emppu | E-mail | Web | 9. srpna 2007 v 10:57 | Reagovat

Tak to bude nááářez!!=D

4 Nymphetamine Nymphetamine | Web | 16. srpna 2007 v 14:10 | Reagovat

já dávám přednost Black metalu ale to je podle toho co zrovna poslouchám víc!!tak treb azítra to můž ebý t zase heavy metal

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama