Finntroll - info

29. března 2007 v 12:54 | Nefi |  **Finntroll**
Tahle finská kapela hraje folk metal. Kombinují black metal s finskou polkou, zvanou humppa. Ačkoli jsou z Finska, jejich texty jsou ve Švédštině, protože ta zní "zatraceně trollsky".
Finntroll založili v roce 1997 Teemu "Somnium" Raimoranta, kytarista Impaled Nazarene a Jan "Kalta" Jämsen. Jejich třetí demo, Rivfader, bylo nahráno o rok později, v roce 1998. Po jeho nahrání,se ke skupině přidali ostatní členové - Samu Ruotsalainen (z Barathrum, Shape of Despair a Raptutre), Samuli Ponsimaa, Henri Sorvali (z Moonsorrow) a Sami Uusitalo. Skupina zaujala nahrávací společnost Spinefarm Records, uzavřeli kontrakt, a výsledkem bylo album Midnattens Widunder (v překladu Nestvůrnost Půlnoci) v roce 1999.
Dalším krokem bylo pro Finntroll album Jaktens Tid (Čas Lovu), které bylo vydáno v roce 2001. Tímhle albem se pokusili dosáhnout 20.příčky ve finské hitparádě alb, což předčilo očekávání skupiny stejně tak jako vydavatelství. Následující vlna popularity upoutala pozornost Century Media, kteří začali Finntroll propagovat ve zbytku světa. Následující léto skupina poprvé hrála na letních festivalech ve Finsku a ostatních zemích.
Rok po vydání alba Jaktens Tid se ukázal pro Finntroll jako nešťastný: nějaké turné musely být zrušeny a následkem svých problémů musel kapelu opustit zpěvák Jämsen, kvůli tomu, že mu lékaři našli na hlasivkách nádor, který se nedal lékařsky odstranit; kariéru ukončil po vydání alba Visor Om Slutet (Písně o Konci).
Album bylo nahráno na začátku ledna 2003 v lesním srubu nedaleko Helsinek. Byl to "akustický experiment", kde Jämsen a nový zpěvák Tapio Wilska (ze Sethian a Lyijykomppania) spolu sdíleli některé vokální party. Album bylo vydáno jako středně-cenové a dosáhlo prvního místa ve Finské hitparádě po několik týdnů.
Krátce po vydání Visor Om Slutet, zemřel Raimoranta po pádu z mostu v Helsinkách následkem toho, že vypil moc alkoholu, alespoň podle oficiální verze. Dva lidé, kteří s ním byli tu noc prozradili v rozhovoru, že z mostu skočil, tedy spáchal sebevraždu. Finntroll se po smrti jednoho z jejich zakládajících členů nerozpadli, naopak se rozhodli jít dál a jeli dvoutýdenní turné po Evropě, podporováni skupinou Katatonia. Kytarista Mikael Karlbom byl přijat jako náhrada za Raimoranta.
V roce 2004 vydala skupina EP Trollhammaren (Trolí Kladivo) a album s názvem Nattfödd (Zrozen v noci).
29. ledna 2006 byl Tapio Wilska, zpěvák od roku 2003, z kapely vyhozen. V prohlášení publikovaném na webu skupiny, Wilska řekl, že by si rád nechal důvod pro svůj vyhazov pro sebe.
Nové album Ur Jordens Djup mělo být vydáno v březnu 2006.

Současné složení:
Mathias "Vreth" Lillmåns -
zpěv
Samuli "Skrymer" Ponsimaa - kytara
Mikael "Routa" Karlbom - kytara
Sami "Tundra" Uusitalo - baskytara
Samu "Beast Dominator" Ruotsalainen - bicí
Henri "Trollhorn" Sorvali - klávesy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama